Karaman Canhasan Höyükleri’nde 50 sene aranın ardından esasen kazı çalışmaları başladı

Karaman’de bulunan Canhasan Höyükleri’nde 50 yıl aradan sonra baştan hafriyat çalışmalarına başlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi aksiyon birliğinde, merkeze ilişkin Alaçatı köyünde 3 höyükten oluşan Canhasan Höyükleri’ndeki kazı çalışmaları Ankara Üniversitesi Miftah ve Çağ Coğrafya Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. Adnan Baysal’ın başkanlığında ve çağ öğrencilerinden oluşan kestirmece 14 yabanlık ekiple yürütülüyor.

Baysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarına yakın şark arkeolojisi ile İç Küçük Asya arkeolojisinin pekâlâ birbiriyle aksata içerisinde olduğunu derk etmek üzere başladıklarını söyledi.

Türkiye arkeolojisi için eke aynı hafriyat çalışması olduğuna değinen Baysal, “Biz şu anda Canhasan 3 üzerindeyiz. Bura çanak çömleksiz, Neolitik, yani çanak çömlek yapmayı bilmeyen celi taş devrine ait insanların yaşamış olduğu ayrımsız yerleşim merkezi.” dedi.

“Canhasan 3, Çatalhöyük’ten erkene tarihleniyor”

Baysal, Canhasan Höyükleri’nin kendileri üzere çok mehabetli olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Burada yapılan çalışmalarda, yüzeyden çok bir iki aşağı inmemize rağmen mimarlık adına o dönemdeki insanların yaşamış olduğu evlere ilgilendiren yapılar ortaya çıkmaya başladı. Burada evlerin duvarlarında, tabanlarında al boya olması de ihtimal Çatalhöyük kabilinden dünya çapında bire bir höyüğün sanatsal anlamda ulaşmış olduğu noktanın başlangıcı adına kabul edebileceğimiz tıpkısı yerdeyiz. Bölgede 1969 ve 1970 yıllarında yapılan tetkik çalışmalarında ele geçirilen ara sıra malzemeler üzerinden yapılabilecek tarihlemelerle Çatalhöyük’ten henüz er dönemlere ulaşılabilir. Boncuklu olsun, Çatalhöyük olsun, burası olsun aynı kronolojik kıyas yapıldığında Canhasan 3, Çatalhöyük’ten erkene tarihleniyor. Genişlik azından bunu kesin şekilde söyleyebiliriz.”

“Tarıma geçiş yahut hayvanları ehlîleştirme aşaması burada başlamış türlü”

Hafriyat çalışmalarıyla ilerleyici günlerde elan fazla veriye ulaşabileceklerini vurgulayan Baysal, “Ele geçirmiş olduğumuz malzemeler, buluntular bize şurası gösteriyor. Belki birlikte Çatalhöyük’ün öncüsü olan ayrımsız eş grubu burada bir göl kenarında, akarsu kenarında yerleşmiş, aynı hayatı başlatmış. Ihtimal üstelik geçmiş tarıma intikal veya hayvanları ehlîleştirme aşaması burada başlamış tür diye niteleyerek düşünüyoruz. Bunu anlayabilmemiz üzere üstelik çalışmalarımızı ilerletmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Share: