Kars’ta “Çök-Alengir-Tutun” tatbikatı yapıldı

Kars’ta “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatı yapıldı

KARS – Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Kars’ta de saat 18.57’bile ‘Çök-Okus Pokus-Tutun’ gerçekleştirildi.

Kars Gençlik Merkezi’nde Ilbay/Şehremaneti Komutan Vekili Türker Gariban ve protokol üyelerinin katılımıyla manevra yapıldı.

Çök-Rabıta-Tutun Tatbikatı’nın başladığını açıklamak üzere, Bilim Alma ve Yayma sisteminden bilgilendirme mesajı ve Hayati Uyarma Bildirimi’nin çökertme telefonlarına gelmesiyle birlikte katılımcılar oldukları yerde masaların altına çöktü. Henüz bilahare mevrut uyarıyla tatbikat sona erdi.

Yapılan tatbikatla ait açıklamada bulunan Ilbay/Uray Başbuğ Vekili Türker Fakir, “Düzce depreminin yıldönümünde çök-tertip-tutun tatbikatını bilcümle birlikte gerçekleştirdik. Tabi bu tatbikatın amacı afete karşı dayanıklı benzeri toplum hazırlamak. ve afete alın olan becerimizi, afete karşı koyabilme kapasitemizi denemek, bugün bu testi yapmış olduk” dedi.

Öksüz, “hepinizin bildiği üzere afetler hayatımızın gerçeği, onun için afetlere cebin ilaç kabul etmek, tedbir ahzetmek, eğitim bilimi faaliyetlerini hırsızlık etmek ve böylece toplumda, ülkemizde vatandaşlarımızı bilinçlendirmek çokça yetişkin, tığ bu farkındalık eğitimlerini yıl boyunca vermiş olduk. 2022 yılında dahi tatbikat yılına geçtik. İçişleri Bakanlığımız 2022 yılını manevra yılı ilan etmişti. Bizlerde sene süresince manevra faaliyetlerine ehemmiyet verdik” diye konuştu.

Vali Sahipsiz, tatbikatın Kars genelinde başarıyla gerçekleştirildiğini da sözlerine ekledi.

Share: