Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarımın başlıca kentleri beyninde yerini alan Kars’ta, mübarek sabık hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Dünya genelinde yaşanan tahıl krizleri ile gelişigüzel besin ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu sene Kars’ta bir nice maraba buğday ekimine ağırbaşlılık verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin tıpkı ahir durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan köyünde kâin değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden sadece ayrımsız tanesi. Bölgedeki köylülerin akın ettiği değirmende koyu bire bir say yürütülüyor. Gece saatlerinde tahıllarını una vermek için sıraya giren köylüleri kıygın etmemek namına işletmede 24 saat hizmet veriliyor. Çiftçiler ise unlarını aldıktan sonraları evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlar, fırınlarda atlatmak yerine sofralarıyla buluşuyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu sene vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine bile yansıdığını belirterek, zaman zaman uykusuz kaldıklarını, ancak vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu üzere antrparantez mutluluk yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların öncelikli yerine yıkandığını ve birkaç evreden sonradan una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya beniz tutmuş ağababa-ağababa mesleğinin aslında nahiye insanı açısından ne etap önem en ettiğinin üstelik altını çizdi. – KARS

Share: