Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

– Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarlalardan sofralara uzanan emek

KARS – Tarımın başlıca kentleri ortada yerini düzlük Kars’ta bol güzeşte hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Dünya genelinde yaşanan tahıl krizleri ile alay malay azık ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu sene Kars’ta bir nice maraba buğday ekimine ağırlık verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin tıpkı sonraki durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan Köyü’nde bulunan değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden sadece ayrımsız tanesi. Bölgedeki köylülerin akın ettiği değirmende canlı tıpkısı emek yürütülüyor. Geceleyin saatlerinde tahıllarını una isnat etmek amacıyla sıraya giren köylüleri mağdur etmemek namına işletmede 24 saat bakım veriliyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu yıl vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine birlikte yansıdığını belirterek, bazen uykusuz kaldıklarını fakat vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu için ayrıca bahtiyarlık yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların öncelikli namına yıkandığını ve biraz evreden sonraları una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya beniz tutmuş cet ağababa mesleğinin gerçekte kesim insanı açısından ne adım önem genişlik ettiğinin birlikte altını çizdi.

Çiftçiler ise unlarını aldıktan sonra evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlarla fırınlarda atlatmak kendisine sofralarıyla buluşturuyor.

Share: