Kars’ta hastanede cuşiş tatbikatı

Sarıkamış Fehamet Hastanesinde yangın tatbikatı gerçekleştirildi.

Olası yangınlara pekâlâ müdahale edileceği ve ilgilendiren personelin amade olup olmadığını yolmak için gerçekleştiren tatbikata hastane personeli, Millî Iyileştiren Istirdat Ekibi (UMKE), 112 Ivedi Sağlık ve Sarıkamış Belediyesi itfaiye aracı ekipleri katıldı.

Tatbikat öncesinde şifahane personeline UMKE personelince yangınlar ve engelleme üstüne bilgi verildi.

Senaryo gereği aynı binanın 2. katında sâdır yangına, itfaiye aracı ekiplerine hastanenin güvenlik birimlerince malumat verildikten sonraları hastane personelince geçmiş etapta cuşiş sönüm tüpleriyle müdahale edildi.

Yangın sâdır katta yaralanan can itfaiye aracı marifetiyle pencereden tahliye edildi, diğerleri birlikte UMKE ekiplerince dışarı çıkartıldı.

İlk müdahalesi afiyet görevlilerince yapılan yaralılar, ambulanslarla çeşitli hastanelere atıf edildi.

Hastane Başhekimi Vakarlı Aksoy, AA muhabirine, bakanlığın gelişigüzel sene planladığı şekilde rutin tatbikatın gerçekleştirdiklerini söyledi.

Aksoy, bu garip tatbikatlarla eksikleri tayin etme imkanı bulduklarını belirterek, “temas beklenen kıyamet durumunda eksiklerimizi iletilmek üzere herhangi bir yıl yaptığımız tıpkısı tatbikattı. Bugün da bunu tamamlayarak rastgele eksiğimiz olup olmadığını kullanmak istedik. Tatbikatı hayırlısıyla kazasız ayrımsız şekilde halletmiş bulunmaktayız.” dedi.

UMKE sorumlusu Tahsin Celil ise Şifahane Facia Planı kapsamında manevra yaptıklarını rapor ederek, sürekli bu eğitimleri gerçekleştirdiklerini bildirdi.Share: