Kaunos Antik Kenti’nde kilisedeki Bizans mezarları dolaşma yüzüne çıkarılıyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer düz Kaunos Antika Kenti’nde düzenlenen kazı çalışmalarında kilisesinin bulunduğu alanda Bizans dönemine ilgilendiren mezarlar dönüş yüzüne çıkarılıyor.

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi’nde kayran alan Kaunos Antika Kenti’ne erişebilmek için devir tekneleriyle tahminî 10 an süren ayrımsız seyahat yapan ziyaretçiler, ağaçlarla ciltli yolda 15 zaman kadar yürüdükten bilahare 3 bin almanak antika kentin girişine ulaşıyor.

UNESCO Dünya Mirası Arızi Listesi’nde vadi kayran 5 bin almanak Kaunos Antik Kenti’ndeki 2 bin 400 yıllık kaya mezarları, 3 bin nefis tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile 1300 yıllık mozaiklerin bulunduğu alanlar hem evcil hem yabancı turistler için çekicilik merkezi oluyor.

Antik kentteki hafriyat çalışmaları kilisenin bulunduğu alanda devam ediyor. Bu alanda Bizans mezarları ilk defa aktarılma yüzüne çıkarıldı. Kaunos kazı ekibinin yürüttüğü çalışmalarda ortaya çıkarılan ve içerisinde 3-4 gömünün bulunduğu mezarların açılmasına Küçük Asya Ajansı (AA) ekibi dahi haremlik etti.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Mezhep Çörtük, AA muhabirine, Roma Bazilikası alanında 2017 yılından bu yana hafriyat çalışması yürüttüklerini söyledi.

Önceki yıllarda planlı çalışmalarda da alanda mezarlara ulaştıklarını anlatan Çörtük, “Bu yıl yürütülen çalışmalarda kilisenin bulunduğu alanda Bizans mezarları dönem yüzüne çıkarıldı. Bu mezarlar Bazilikanın beşinci, altıncı yüzyıldaki ikinci kullanımı. Yani Bizans dönemindeki kiliseye çevrildiği döneme ilişkin çukur buluntuları.” dedi.

Geçen sene açılan mezarların de çok ilginç veriler ortaya koyduğunu vurgulayan Çörtük, alelhusus insan bilimsel kendisine 5’i farklı evrede 15 farklı bireyin gömüsüyle karşılaştıklarını kaydetti.

Çörtük, bu yıl da güzeşte yılki mezarın simetriği konumunda yıpranmamış ayrımsız oyuntu açığa çıkarttıklarını belirterek, “İçinde gine bereketli miktarda kemikle karşılaştık ki antropoloji ekibimiz gelip bu mezarın insan bilimsel çalışmasını, mızrap analizlerini, yaş tayinlerini yaparak bize eskimemiş bilgiler, eskimemiş veriler sunacaklar.” diye niteleyerek konuştu.

Bölgede şanlı bireylere ilişik gömütler bulunduğuna dikkati calip Çörtük, şunları söyledi:

“Kazı yapılan alanın önce evresi Roma dönemi bazilikası. Yani milattan sonradan 2. yüzyılda Hadrian döneminde düz yazı edilen ayrımsız çatı bura. Kısaca 98 metre uzunluğunda, 22 metre genişliğinde, üç nefli ve iki eğik tıpkı bina. Bu yapılar karambol kalifiye yapılar. İçerisinde muhtelif aksata mekanlarının, dükkanların birlikte murafaa salonlarının olduğunu, yargıçlara, hakimlere ilişik muhtelif dirim alanlarının, mekanlarının olduğundan bahsediliyor. Yani yalnız ayrımsız AVM niteliğinde değil benzeri zamanda bir doğruluk mekanizmasının da oluşum edildiği karambol, iri yapılar, bazilikalar var. Şu ana kadar dört mezar açtık. Bu sene tayin ettiğimiz çukur sayısı ise arz bir iki altı. Yani toplamda 10’un üstünde mezara ulaştık. Kazı bitmeme ettiği sürece bu çukur sayısı birlikte artacaktır.”

Kaunos Antik Kenti’nde bir nice döneme ilişkin izleri görebilmenin kabil olduğuna belen fail Çörtük, seçme sene bilgi dünyasına kazandırılan verilerle coşku uyandırdıklarını dile getirdi.Share: