Kaymakamlık Korumalarının Zırh Çektiği CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Sebep Karşı Açılan Davanın Karar Duruşması Yarın Yapılacak

Bozuk Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumalarının zırh çektiği CHP Yüreğir İlçe Deneyimsizlik Kolları Başkanı Eren Sebep üzerine ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla mukavemet ve hakaret’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması ferda yapılacak.

Adana’da, CHP Yüreğir İlçe Toyluk Kolları Başkanı Muazzez Saika ve ailesine, 14 Mayıs 2020 tarihinde çarkıt Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumaları cebe çekmiş ve peşi sıra tartışma çıkmıştı.

Sebep, Yüreğir Kaymakamlığı’nın pandemi yardımlarını AKP’nin yönetimde olduğu Yüreğir Belediyesi’nin araçlarına yüklenmesine itiraz etmişti. Arkalama malzemelerini belediyenin araçlarına yükleyen ekibe “Görgüsüz gelsin. Hayırdır, nereye dağıtıyorsunuz” diyerek soran Sebep, polisleri çağırmıştı. Dönemin Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl’ün korumaları, Sebep ve ailesine silah çekmişti. Bingöl’ün şikayeti üzerine Yıldırım ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alınmıştı.

İfadelerinin peşi sıra adliyeye gönderme edilen Saika’ın annesi, babası ve kardeşi başıboş bırakılmıştı. ‘Kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme ve hakaret’ suçlarından tevkif talebiyle gözcü hakimliğe gönderme edilen Eren Yıldırım ise tutuksuz yargılanmak üzere başıboş kalmıştı.

Ancak AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in konuya ilişkin izah yapmasının ardından müddeiumumilik, tutuksuz yargılanma kararına itiraz etmiş ve Sebep üzerine yakalama kararı çıkarılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üstelik olayla ait, ” Van’bile PKK, Adana’da CHP. Geveze şekli ayrımlı olsa de zihniyetleri benzeri” açıklaması yapmıştı.

Hakkında yakalama kararı çıkarıldığını öğrenince teslim olan Saika, tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

AKP’liler Saika’ın Ilçebay Bingöl’ün korumalarına saldırdığını encam sürerken CHP ise Ilçebay Bingöl’ün korumalarının Yıldırım ve ailesine cebe çektiğini açıklamıştı. Kaymakam Bingöl ise “Organize şekilde tevzi alanımıza canlı tıpkısı kadro marifetiyle yapılan fiziksel ve sözlü saldırıya, bunun devamında ise daha büyük benzeri provokasyona bizzat bariyer olmaya çalıştık. Fiziksel çevik olmaya başladığı andan itibaren siper polisi arkadaşımız, şahsımı ve Vefa Toplumsal Destek Grubu üyelerini yüklenmek üzere araya girmiş ve zedelenmek edilmiştir. Çarpma raporları mevcuttur” demişti.

Yıldırım’a cebe çekildiği anın görüntülerine ZÜMRÜDÜANKA Veri Ajansı ulaşmıştı. Çökertme telefonuyla çekilen görüntülerde, korumaların zırh çekme ve namluya kurşun sürme sesiyle birlikte Saika’ın annesinin duruma aksülamel gösterdiği ve “Sen halka cebe mı çekiyorsun” dediği duyulmuştu.

KARAR DURUŞMASI YARIN

Yıldırım, 16 Mayıs 2020 tarihinde tutuklanarak gönderildiği cezaevinden 2 Haziran 2020 tarihinde boşaltma olabilmişti. Yıldırım ve kardeşi Deniz Yıldırım için, ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla temerrüt ve hakaret’ iddiasıyla Adana 15. Esas Ukubet Mahkemesi’nde sorun açılmıştı.

Davanın karar duruşması yarın yapılacak. Murafaa öncesi ZÜMRÜDÜANKA Fen Ajansı’na mütekellim Yıldırım, “2,5 sene evvel başımıza mevrut bir olaydan ortalık, kıygın olan yan bizler olmasına karşın haksız yere hala bitmeme etmekte olan davamızın değişmeyen duruşması, Adana Adliyesi’nde gerçekleşecek. Hep arkadaş ve yoldaşlarımızı dayanışmaya nida ediyorum” dedi.

Davanın 18 Temmuz 2022 tarihinde yapılan duruşmasında savcı asıl hakkındaki mütalaasını açıklamış, Deniz Yıldırım’ın beraatını, Eren Yıldırım ise ‘kamu görevlisine görevini yaptırmamak için taannüt ve hakaret’ suçlarından cezalandırılmasını istemişti.Share: