Kayseri genel haberleri | Kayseri’de 800 hafız üzere tören düzenlendi

Kayseri’birlikte 800 saklayan üzere tören düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ulvi Erbaş:

“Ülkemizde Kuranı Verimli’i okuma azmi ve heyecanının seçkin geçen gün artması bizleri bahtiyar etmektedir”

KAYSERİ – Kayseri’bile 800 saklayan üzere merasim düzenlendi. Törene katılan Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Uca Erbaş, “Ülkemizde Kuranı Kerim’i okuma azmi ve heyecanının seçkin sabık çağ artması ve ona olan ilginin çoğaltması bizleri bahtiyar etmektedir. Kuranı Eli Açık’i ezberlemek, Cenabıhak aracılığıyla insana verilebilecek sunma nazik nimettir” dedi.

Ölçü Arpalık Kurultay Merkezi’nde düzenlenen törende 17 Kuran kursundan 286’sı karı 514’ü birlikte koca almak üzere 800 saklayan belgelerini aldı. Kuran’ı Selek tilavetiyle başlayan törenin açılış konuşmasını fail Kayseri İl Müftüsü Yusuf Akkuş, hafızları tebrik ederek; “Zaman Kayserimiz şanına reva, yeryüzü evire çevire günlerinden birini yaşıyor. Biz dahi buna şahitlik ediyoruz. Baştan dinç, hareketli, vatanını, milletini, ezanını, bayrağını, devletini seven bire bir toyluk geliyor. Bunu bile Kayserimizde görüyoruz. Emeği geçenlere, bindi verenlere teşekkür ediyorum” dedi. İl Milli Terbiye Müdürü Ayhan Günah ise konuşmasında; “Milli terbiye Bakanlığı bünyesinde örgün eğitim ile gelişigüzel hafızlık projesi 2014 yılında başlamış olup, hem ülkemizin hem yetişek sistemimizin şanlı aynı ihtiyacını karşılamaktadır. İlimizde hep 87 mortocu hatip ortaokulu bulunmakta olup, bu okullardan 5’inde hafızlık projesi uygulanmaktadır. Bu proje ile çocuklarımız sene kaybı olmadan, ekol ortamından kopmadan hafızlık yapma imkanına kavuşmuşlardır” ifadelerini kullandı. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek birlikte hafızları kutlama ederek; “Bugünkü tören ile bu arada bambaşka tıpkısı avlu yolculuğuna çıkıyorsunuz. Bu çıktığınız hayat yolculuğunda milletimizin gönlünün arz müstesna yerinde seçkin devir ayar bulacaksınız. Sizler; seçme zaman milletimiz aracılığıyla sevilecek, sayılacaksınız. O yüzden bu günden itibaren kullanılmamış başladığınız maltalık yolculuğunuz mutlu olsun. Herhalde buradaki anne ve babalar amacıyla, milletimiz amacıyla elan gurur donör aynı resim mümkün mi bilmiyorum. Çünkü Cenabıhak kelamına evlatların ses veriyor olması herhalde onurların arz büyüğüdür” şeklinde konuştu.

“Kuranı Semih’i ezberlemek, Cenabıhak yoluyla insana verilebilecek sunma balaban nimettir”

Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüksek Erbaş, ülkede Kuran okuyanların temas geçen dönem arttığını kaydederek salonu dolduranlara şöyle seslendi; “Kuran’a aynı sahn rehberi, hidayet kılavuzu bilinciyle inan etmeyi ve onun hayat veren mesajlarını en akıllıca şekilde anlamanın ve yaşamanın gayreti içerisinde olmalıyız. Onun manasını yer sunturlu şekilde yakalamak ve daim olmak hep alay malay büyük benzeri gayretin içerisinde olmalıyız. Çünkü, o bizim amacıyla tıpkısı avlu rehberidir, onsuz hanay berhava reşit aynı hayattır. Ülkemizde Kuranı Eli Açık’i okuma azmi ve heyecanının her geçen zaman artması ve ona olan ilginin çoğaltması bizleri bahtiyar etmektedir. Nedeniyle milletimize, bu alanda etkin mensuplarımıza teşekkür geçmek istiyorum. Gayretlerinin bereketli, başarılarının daima olmasını diliyorum. Kuranı Ahi’i ezberlemek, Tanrı marifetiyle insana verilebilecek sunma şişman nimettir. Mal unvanlardan hangisiyle karşılaştırırsanız karşılaştırın, hepsinden henüz üstündür, elan ulvidir hafızlık unvanına sahip olmak. Hafızlığınız verimli olsun.”

Konuşmaların ardından mezuniyet duası edilerek tören düzeni üyeleri aracılığıyla hafızlara hediyeleri sunma edildi.

Share: