Kebir doğasıyla kendine hayran bırakan ‘Takoran Vadisi’ keşfedilmeyi bekliyor

Koca doğasıyla kendine hayran bırakan ‘Takoran Vadisi’ keşfedilmeyi bekliyor

ADIYAMAN – Batısında Adıyaman ve doğusunda Şanlıurfa’nın bulunduğu Takoran Vadisi (Gerger Kanyonu) mehabetli doğası ve tarihi yapısıyla kendine hayran bırakıyor.

Fırat Nehri’nin temas iki yakasında binlerce sene, çeşitli medeniyetlere eş sahipliği yapmış onlarca mağara, kayaç mezarı, tarihi-kültürel çatı ve benzersiz güzelliği ile ilgi calip Takoran Vadisi, keşfedilmeyi bekliyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan ve görevliler, Takoran Vadisi’nin Adıyaman (gün batısı) tarafında kayran taraması yaptı. Alelhusus Hellenistik ve Roma Dönemine ilişkin yapıların bulunduğu Vadide bulunan mağaralar ve yapılar tek bir tane incelendi.

2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eliyle açılışı yapılan Nissibi Köprüsü ile vadinin iki tarafı birbirine bağlandı. Ulaşımın kolaylaştığı kayran serencam yıllarda yerli ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Tarih ve doğanın baraj ile buluştuğunu dile getiren Sidar Çıpa, “Ego buraları çokça beğendim. Rehberlik bölümü öğrencisi olduğum için ve alanıma girdiği için gayet iyice buldum. Baraj ile bütünleşen tarihi mekanlar ve tarihi mağaralar bayağı bire bir ilgimi çekti. Adıyaman’a gelip buraları görmeden gitmeyin derim” dedi.

Domestik ve yabancı turistlerin Vadiyi görmesi gerektiğini kaydeden Tayyar Felek ise, “Fırat Nehri yatağında ki, Siverek Gerger hattındaki Takoran Vadisi herkesin görmesi müstelzim eke doğal güzellikleri barındıran aynı düz. Tarihi mağaraları olsun, saf güzelliği, bitki örtüsü olsun, tabii manzarası olsun banko görülmeye değer bu yeri herkesin görmesini isterim” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Parafin dahi, “Kayaç yerleşkeleri, tabii manzarası, kültürel yapılarıyla beraber Takoran Vadisi tahammülfersa aynı güzellik içinde barındırıyor. Hele Roma ve Hellenistik döneme ilişkin tarihi yapılar bulunuyor. Evcil ve ecnebi turistleri burayı görmeye davet ediyorum” diye niteleyerek konuştu.Share: