Keyif-Sen “Ilkgüz Ayı Sağlıkta Momentum Raporu”nu açıkladı Açıklaması

Sağlık-Sen Umumi Başkanı Koçak Durmuş, eylül ayında yaşanan 16 sürat olayında 24 keyif çalışanının kıygın olduğunu, 1 güvenlik görevlisinin ise yaşamını kaybettiğini bildirdi.

Durmuş, yazılmış açıklamasında, “Eylül Kocaoğlan Sağlıkta Momentum Raporu”nu paylaştı.

Türkiye’nin kronikleşen sorunlarından biri haline gelen sağlıkta şiddetin keyif çalışanlarını yıldırma etmeyi sürdürdüğünü vurgulayan Durmuş, “Çap itibarıyla düşük küsurat fakat sonuçları itibarıyla tahribatı yüksek olan sağlıkta hız, çıktı son bulmalıdır. Çaba nedeniyle atılganlık duygusunu bazı bazı kaybetmeye başlayan keyif çalışanları, hayatlarından keder duyarak, onma dağıtmaya çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Hasta yakınlarının saldırgan tutumunun keyif çalışanları beyninde korkuya bozukluk olduğunu aktaran Durmuş, “Okkalı gelişim yükü ve istihdam yetersizliği altında ezilen esenlik çalışanlarına müteveccih duygudaşlık kurulmalı, hüküm sonrası yaşanan kaotik ortamın afiyet hizmetini sekteye uğrattığı ve telafisi imkansız sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Her gurur ve toplumun her bir ferdi, bu dokunaklı tablodan kendine behre çıkarmalıdır. Sağlıkta uçarı mücadeleye kuma cemaat çıkılmalıdır.” çağrısında bulundu.

“Eylül ayında 24 sağlık çalışanı mağdur oldu”

Sağlıkta Hüküm Yasası’nın getirdiği cezai müeyyidelerin kararlılıkla uygulanmasının sıkı mücadeleye büyük ivme kazandıracağını ayrıca tam kurum ve kuruluşların hisse senedi birliğiyle sağlıkta şiddete alın tıpkısı farkındalık kampanyası başlatılması gerektiğini belirten Durmuş, şunları kaydetti:

“Ilkgüz ayında gerçekleştirilen şiddet olaylarına baktığımızda, 25 saldırganın sebep olduğu 16 güç vakasında 24 keyif çalışanının mağdur olduğunu görüyoruz. Çok üzgünüz kim 1 düzenlilik görevlisi ise hayatını kaybetti. Ay süresince yaşanan 16 ivinti olayının 12’sine züğürt ve tutkun yakınları sebep olurken, 2’sine kendini bilmez şahıslar, 2’sine ise idareciler sebebiyet verdi.

Ilkgüz ayında yaşanan hız vakalarının 10’u hem yavuklu hem fiili, 5’i aday, 1 ise mobbing olarak mekanizma buldu. Momentum olaylarının 11’i hastanelerde, 1’i sahada, 1’i ocak afiyet merkezinde yaşanırken, 1 fenomen toplumsal iletişim araçları, 2 görüngü ise SABİM üzerinden gerçekleşti.”

“5 agresif tutuklandı, 1 saldırgan karşı soruşturma başlatıldı”

Durmuş, 16 gayret olayında kıygın olan afiyet çalışanlarının 11’inin doktor, 7’sinin asayiş görevlisi, 2’sinin hemşire, 2’sinin ivedi tababet teknisyeni olduğunu bildirdi.

Sürat vakalarına sebebiyet veren 25 saldırganın 14’ü hakkında seçme iş yapılmadığını, gözaltına alınan 4 saldırganın azade bırakıldığını aktaran Durmuş, 1 agresif karşı sormaca başlatıldığını, 5 saldırganın tutuklandığını, ayrımsız saldırganın de çalıştığı kurumda görevinden uzaklaştırıldığını tabir etti.

Keyif-Sen Umumi Başkanı Durmuş, serencam dönemde Tekirdağ Şehir Hastanesinde memur ayrımsız doktora taşlama eden kişinin 10 bin 600 teklik adli para cezasına çarptırıldığını, Cerrahpaşa Tababet Fakültesi’ndeki tedavisi sırasında eşinin canını acıttığı gerekçesiyle doktora hücumcu sanığın da 9 ay 10 gün hapis cezası aldığını anımsatarak, bu kararların Türkiye’ye emsal oluşturması temennisinde bulundu.

Share: