Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara sunu mail dönemdedir

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe’deki Yaşar Kemal Ekin Merkezi’nde zaman başlayan CHP Sınırlı Dışı Teşkilatlanma Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, sıkı dışından gelen CHP temsilcilerine katılımından dolayı teşekkürname etti.

“AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ BÜTÜN DEMOKRATİK KURALLARI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Henüz fena hâlde ayrımsız Türkiye’üstelik sürdürmek istiyoruz. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen bütün demokratik kazanımların Türkiye’birlikte de olmasını istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürcesine ifade ettiği aynı Türkiye istiyoruz. Tek kimsenin inancından, kimliğinden, dirim tarzından dolayı ötekileştirilmediği bir Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını, mücadelesini veriyoruz. Bozuk, klasik söylemlerin haddinden fazla dışında, uygar dünyanın tıpkı parçası oluşmak amacıyla savaş fail bire bir CHP var. Bunun farkında olmanız geçişsiz. Göreceksiniz, ilk iktidarımızda göreceksiniz. Avrupa Birliği’nin öngördüğü, kendi ülkelerinde var olan bilcümle demokratik kuralları kendi ülkemize getireceğiz.

“ELEŞTİRİ YAPARKEN ARKASINDAN ÇÖZÜMÜ GETİREN, DUYURAN BİR PARTİYİZ”

Bizler, eleştiri yaparken takiben mutlak çözümü getiren, öneren, topluma duyuran tıpkısı partiyiz. Sorunları takkadak dillendiren değil, sorunların şüphesiz çözüleceğini birlikte rapor fail bire bir partiyiz. Dolasıyla detaylı yıllardır iktidar olamayan benzeri CHP, iktidara arz mümasil dönemdedir. Amma bunu yapacak, sağlayacak olan sizlersiniz. Bu partiye mücahede verenlerdir.

“TÜRKİYE’DE NÜFUSUN %50’DEN FAZLASINI CHP’Lİ BELEDİYELER YÜRÜTÜYOR”

Kısaca 4 milyon seçmen, 6 milyon civarında güçlükle dışında dinamik vatandaşlarımız var. Tığ, oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Oyu alamıyorsak alışılmış bir söylemle ‘Efendim onlar bize fikir vermiyorlar’. Faydalı, bunu kabul etmiyorum. Neden bize düşünce vermiyorlar? Esas üstünde düşüneceğimiz yasakçı bu. Şayet biz büzük vermiyorsak illet bize fikir versinler? Yeni ayrımsız siyasa anlayışını ülkemize getiriyoruz. Bu bakir siyaset anlayışının CHP’ye kapıları araladığını gayet ongun biliyoruz. Yerel yönetimler bunun arz evire çevire örneği. Biz büyük kentleri alacağımızı söylediğimizde bize kimse inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Ama tığ, yeni yöntem anlayışımızla bu kapıları araladık. ve bugün, bu eskimemiş politika anlayışının meyvelerini dahi görüyoruz. Bugün Türkiye’birlikte, nüfusun yüzde 50’den fazlasını benzeri anlamda CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanları benzeri anlamda yönetiyor. Yanıldığımız benzeri kayran var; Bursa. Bursa’yı kaybetmemizin kabahati de bize ilişkin, Bursalılara ilişkin değil. Ama önümüzdeki seçimlerde onu birlikte telafi edeceğiz inşallah.

“İKTİDAR, ÇOKLU AZA YETMEZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Değme sorunu biliyoruz, amma gelişigüzel sorunun şüphesiz çözüleceğini da biliyoruz. Bugün bizim çözümlerimizi, erk olmadığımız halde kudret sahipleri çözmek istiyorlar. Zira onlar çözümü bilmiyorlar. Neyi elbette yapacaklarını bilmiyorlar. Aynı sorunlar yumağı ile şu anda Türkiye karşı karşıya. Buna ‘çoklu örgen yetmezliği’ diyorum. İktidar, çoklu organ yetmezliği ile yüz yüze.

“İKTİDAR OLDUĞUMUZDA BELLİ ORANDA KADIN VE ZIHAYAT SİYASETÇİ BULUNDURMA KOTASI GETİRECEĞİZ”

Örgütlerinizi kurarken avrat-ayvaz dengesine birlikte lütfen ilgi edin. Avrupa’de yaşıyorsunuz. Karı kardeşimizin siyaset alanını açın. Herhangi Bir şeyi bu arada yapacağız. Biz, seks kotası getirdik, yüzdelik 33. Yüzdelik 20 birlikte bilgisizlik kotası getirdik. Zat tüzüğümüzde, özlük irademizle getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Politik Partiler Yasası’na de koyacağız. Gençlerin da önünü açacağız. Gençlerin dahi siyaset yapmasına imkan sağlayın. ‘Her şeyi biz biliriz’ algısını çöp tenekesi edin. Her şeyi bu arada yapacağız.”Share: