Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Ekip Toplantısı’nda konuştu: (1)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İşine geldiğinde terör örgütüyle hareket tutanların, ölüleri kaldırıp kanunuesasi değiştirenlerin, işine geldiğinde teröristlerle kitap arkadaşı olanların bize vatan budun dersi vermeye asla ve asla yürekleri yetmez, hadlerini bilecekler.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşmasına, İstanbul Beyoğlu’ndaki terör saldırısında hayatını kaybedenler amacıyla tırsmak duruşunda bulunulmasının ardından başladı.

KKTC’nin kuruluşunun 39. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, CHP Grubu olarak KKTC’deki soydaşlara bağlılık ve korku gönderdiklerini, bayramlarını kutladıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, KKTC’nin güçlenerek için devam ettiğini anlatım ederek, “Rahmetlik Bülent Ecevit’i, Erbakan’ı, Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ı birlikte sadakat ve saygıyla anıyor, onların muazzez hatıraları uğrunda eğiliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Türk Devletleri Teşkilatının Semerkant’taki şahika toplantısında KKTC’nin rasatçı namına bulunmasından akıbet mertebe bahtiyar olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu durumun ati süreçte KKTC’nin önündeki bilcümle engellerin kalkmasına düz hazırlamasını istediğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, bu süreçte çaba gösteren herkese gönülden teşekkür etmenin şükran olduğunu kaydetti.

Kılıçdaroğlu, siyasetin zenginleşme, yakınlarını devletin kilit noktalarına getirme uzlaştırıcı olmadığını dile getirerek, bugüne kadar umumi başkanlık yaptığı sürece toplumun arz cılız halkalarıyla teşrikimesai yapmaya, sorunları çözmeye çalıştığını anlattı.

Rize’üstelik çalışan mevsimlik işçilerin sorunlarını birlikte “Mösyö Eksiksizlik’in çözeceğini” rapor fail Kılıçdaroğlu, “Rizeliler ihtimal unuttu amma Erkek Eksiksizlik asla unutmaz. Gizlice çayları Rize meydanında yakacağım.” diye konuştu.

Vatandaşlardan oylarını sorunları çözenden yana kullanmalarını talip Kılıçdaroğlu, orman köylülerinin sorunlarıyla da ilgileneceklerini, bu konuda özel ayrımsız izah yapacağını ve vaatlerini tek tek sıralayacağını belirtti.

Kılıçdaroğlu, ücretliler üzere mühür vergisini kaldıracaklarını, dirimsel vergisi üzerine düzenleme yapacaklarını üstelik söyledi.

“Bulunak CHP”

Kılıçdaroğlu, terörle uğraş sırasında yaralanıp gazi sayılmayanların benzeri derneği bulunduğunu aktararak, jandarmada 11 bin 500, Kişmiri Kuvvetleri Komutanlığında 6 bin, emniyette 2 bin 500, toplamda 20 bin kişinin gazi sayılmadığını öne sürdü.

“Bu ayıbı bile bloke etmek gerektiğini” belirten Kılıçdaroğlu, “O soruna çözüm, bulunak bura yani CHP. Bu sorunu de çözeceğiz.” dedi.

“Çatışmada tıpkı gözünü kaybedenlerin, şarapnel parçası ile yaşayanların, parmakları kopanların gazi sayılmadığını” kanıt eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“15 Orak Ayı’dahi tırnağı yaralandı mı onu gazi sayıyoruz, gayrimümkün. Saygın büyüklük çifte standardı akseptans etmez. 6 milyon sığınmacıyı besliyorsun ama 20 bin kişiyi gazi saymıyorsun. ‘Bizi gazi sayın, ahiret yolculuğu ettiğimizde bayrağımızla bizi defnedin, bayrağımızla ölelim’ diyorlar. ‘Evet gittik, savaşım ettik, yaralandık. Sebep bizi gazi saymıyorsunuz…?’ Bunun üzerinde hepimiz duracağız. Benzeri zamanda bir ana sorunumuz henüz var; şehit yakınları ve gaziler arasındaki ayrımcılık. Cenabıhak aşkına martir yakınları ortada ayrımcılık peki mu? Gaziler arasında ayrımcılık peki mu? Eğer siz şüheda ortada ayrımcılık yapıyorsanız, kimse kusura bakmasın ayrımcılık yapanlar yurtsever değildir. Bu büyüklüğünde bariz, açık söylüyorum.”

Kılıçdaroğlu, 15 Orak Ayı martir ve gazileri amacıyla 2 bin 600 liralık ödemenin 4 bin liraya çıkarıldığını rapor ederek, “Peki başka martir yakınları ve gaziler amacıyla sebep bu mal verilmiyor?” diye sordu.

Bu konuda bazıları MHP’nin oluşmak için 15 yasa teklifi verildiğini nâkil Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“MHP’nin Umumi Başkanı’na parantez açarak sesleniyorum: Şayet Türkiye’nin bu esas sorununu halletmek, bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak istiyorsan, şehitlere saygılıysan, gazilere saygılıysan, bu kanunu getir, parlamentodan rey birliğiyle çıkaralım. Bizim değil senin olsun. ‘Saray izin vermiyor’ diyebilirsin. Aynı dahi sarayı dinleme kardeşim; ‘ego Kılıçdaroğlu’nu bu defa dinleyeyim. Kılıçdaroğlu, şehitlerden, şehitlerin haklarından yana, gazilerden yana, ego üstelik milliyetçiyim, pekâlâ bunu yapmam?’ üstelik. O ahit bu arada çözeriz bu sorunu. Benzeri üstelik saraydan kendini kurtar. Neden sarayın emrine giriyorsun? Ulusalcılık nedir? Şehitlere tevakki etmek duymaktır, gazilere utanmak fark etmek demektir. Ulusçuluk ve idealizm nedir? Gazinin hakkını, şehit yakınlarının hakkını teyit etmektir ve ayrım yapmamaktır. O açıdan gine parantez süresince söyleyelim: Hamur anlamda milliyetsever tümen, Cumhuriyet Altını Umum Partisidir, halkın partisidir.”

Tıpkısı apaz tefeciye dünyanın faizinin verildiğini öne süren Kılıçdaroğlu, “20 yıllık YANLIŞSIZ Öğür iktidarı süresince yapmadı. Zira DOĞRU Öğür’nin tepesindeki can, üreticiye değil, cebin terine değil, tefecilere bakım etmekle görevlendirilmiş.” dedi.

İstanbul’daki terör saldırısı

İstiklal Caddesi’ndeki yıldırı saldırısını Avcılar Uray Başkanlığının aynı toplantısındayken öğrendiğini anlatan Kılıçdaroğlu, ölenlere Allah’tan yağmur, yakınlarına ve millete temel sağlığı, yaralılara üstelik onma diledi.

Türk milletinin tasada ve kıvançta beraber olduğunu, bunun birlikte atadan geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, birilerinin milletin bu büyü unutması, koparması üzere elinden geleni yaptığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bu demet unutulsun istiyorlar, insanlar birbirine sarılmasın, kucaklaşmasın, birbirine sığınmasın istiyorlar. Acısını, sevincini birbirleriyle paylaşmasın istiyorlar. Bunların bazıları tutumlu bazıları siyasi bazıları gazeteci kılığında aramızda geziyor. Toplumun kucaklaşmasını, birlik ve beraberliğini çelmek isteyenlerin bazıları siyasetçi bazıları gazeteci bazıları de idareci namına aramızda geziyor. Dağ naşir bire bir dilleri var bu insanların. Yıldırı saldırısından nifak lacerem çıkarabilirim diyerek bire bir arayış içine girenler var. Bozukluk dilerim amma bunlar çıktı kırıcı insanlar. Bu lafı kısaltmak zorundayım. Terörden nifak çıkarıp toplumu ayrıştırmak isteyenlerin kâffesi alçaktır. Bunu tek kimse unutmasın.”

Kılıçdaroğlu, “Kılıçdaroğlu Teşrinievvel ayında ‘Kasım’ı bekleyin’ demişti ‘Patlamayı mı kastetti’ sorusu gündemde” yazılı, kişi fotoğrafı bile olan gazeteyi göstererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu bire bir aparat. Toplumun kucaklaşmasını istemeyen, kin ve kızdırma kusan, sarayın beslenmelerinin oluşturduğu bir aparattır. Bu aparat ve bu aparatı kullananlar şunu haddinden fazla gani bilsinler: Bu fotoğrafa koyduğunuz hayat, terör örgütünün pusu kurduğu kişidir. Bu fotoğrafa koyduğunuz gönül, eksantrik bire bir yıldırı örgütünün hareketli planladığı kişidir doğruluk yürüyüşünde. Bu fotoğrafa koyduğunuz güç, ‘aynı terör örgütünü ikmal planı yapıyor’ diye niteleyerek edepsizcesine, yüzlü yüzlü suçladığınız kişidir. Bu yalanlarınızın, bu kasıt göstermenizin, beş servet etmez dilinizin hesabını sormazsam namerdim, hesabını soracağım. Dizge şunu çokça iyi bilsin: Tığ, Cumhuriyet Umum Partisiyiz ve ego Cumhuriyet Halk Partisinin umumi başkanıyım. İşine geldiğinde terör örgütüyle gelişim tutanların, ölüleri kaldırıp temel değiştirenlerin, işine geldiğinde teröristlerle mektup arkadaşı olanların bize vatan, millet dersi vermeye asla ve asla yürekleri yetmez, hadlerini bilecekler.”

(Sürecek)

Share: