Kılıçdaroğlu’ndan Kadın Adayları Destekleme Derneği’ne tasarı: Kadınları örgütleyin, öz adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NASIP Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 nefis umumi heyet ve büro başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Heyete, CHP Eş Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka zevcelik etti.

Görüşmede kadın hareketinin güçlü olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, aile kadınlarına ve fellah kadınlara hele yoğunlaşmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Eş Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların soylu erki özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe etkin kadınların ve gençlerin sosyal güvenlik primlerini yatıracağız, sonunda vakti geldiğinde tekaütlük hakkı elde edecekler. Herkes doğduğu yerde doyabilecek, dikici köyünde zenginlik içre, hayat zarfında yaşayacak. Içtimai çap olmanın gereğini yerine getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonraları iktisadi ağırbaşlılık hayat dolu kadınlar için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Avrat istihdamını bırakmak üzere teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü almak amacıyla kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin avrat istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından takip ettiklerini belirtti. Sunma makro taleplerinin siyasette bedel sahne olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe alay malay serencam verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca tek eş saylav çıkarmayan 20 toprak bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Tığ bu kentlerin yer ve ilçe başkanlarıyla tıpkısı araya gelerek, farkındalık çalışması araklamak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla esaslı bir tümen ve Türkiye için kritik bire bir öneme cemaat. Birlikte debi ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten bilahare, “Biz kadınların Meclis’te bedel temsili üzere yasa teklifi hazırlayan bire bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin tek saylav bulunmayan. Kadınları örgütleyin. Kadınlar düzenleme gücüyle kişi kadın adaylarını çıkarsın, namzet olmaya adalet kazansınlar. Lütufla değil, kaime ortaya koyarak mebus olabilirler. Teşkilatlanma sürecine ulama koyun. Akıbet seçimlerde kadın muhtar sayısındaki artma ne büyüklüğünde düş vericiydi. Mebusluk üzere de örnek olabilir. Kadınların düzenli gücünü haddinden fazla önemsiyoruz. Bu aydan itibaren kadın üyelerimizden kesenek almaya akıbet verdik, örgütlenmenin önündeki bütün engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin eş örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çokça büyük. Erzurum’dahi benzeri betik kafe açılmasını istemiştim. Ayrımsız belediyemiz sayesinde Erzurum’bile açılan kitap kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Alelhusus tüvana kadınlara istihdam sağlayıcı bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’üstelik, Aksaray’bile, Kayseri’bile, elhasıl talih genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diyerek konuştu.

NAZLIAKA: YANLIŞSIZ PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka da “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki kadın vekil gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, karı siyasetçiyi ‘sembol’ gibi gören anlayışı fark etmek. Kıymet tıpkı Türkiye yapmak. AKP gidecek, denklik gelecek” ifadelerini kullandı.

Share: