Kilosu 1 lira! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor lehtar gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki karpuz üreticisine arkalamak için “Lamba Karpuzu tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 ton karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı el birliği kampanyası sürüyor. Şehremaneti ekipleri bu nöbet bile 30 titrem karpuzu ilçesinin rustik mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp özge mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Belediye Başkanı Cemil Savran birlikte çalışmalara katılarak hem bindi oldu hem de mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Kestirmece on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye duyurmak üzere çalıştıklarını belirten Sarban, “Üç amacımız var. Birincisi yetiştirici emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi bitiren mevsiminde sakametli lamba karpuzu yesin istiyoruz. Üçüncüsü dahi fiyatlar kendini dengelesin. Lamba Karpuzu kökünden koparıldıktan bilahare bildirme fazla 10 dönem içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi dahi harekete geçiren bu oldu doğrusu. Bu süreçte kestirmece 400 ton civarında lamba karpuzu vatandaşlara ulaştırıldı. 400 ton lamba karpuzu demek, herkesin 10 kilogram lamba karpuzu aldığını düşünürsek 40 bin aileye karpuz ulaştırdık demektir. Bunu bundan sonra Atakum’un suret mahallelerinde yapmıştık. Şimdi bile rustik mahallelerimizde yapıyoruz. Zaman Özören mahallemizdeyiz. Ferda Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, kestirmece 28 kırsal mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi amacıyla dayanışmanın büyüdüğünü söyleyen Deveci, “Bu bire bir tesanüt eliydi. Samsun ve Türkiye fark etti. Tarımın savruk yapıldığı üstelik üreticiler ve ilgililer vasıtasıyla fark edildi. Benzeri apayrı amacımız dahi buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem birlikte Bafra ovalarında bundan ahir ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve halka berbat satacaklar. Karadeniz’e veya İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan karpuz, sebze, sonuç taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diyerek konuştu.Share: