Kırgızistan, Rusya’dan vatandaşlarının araç prosedürünü iyileştirilmesini istedi

Kırgızistan’ın, Rusya’dan vatandaşlarının taşıt prosedürünü iyileştirilmesini arzu ettiği bildirildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Matbuat Merkezinden yapılan açıklamada, Asayiş Konseyi Sekreteri Marat İmankulov’un, ülkeyi konuşma eden Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Oleg Hramov ile görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, Kırgız-Tacik sınırındaki mevcut nitelik, lehçe düzenlilik, Kırgız-Zalim düet hareket birliğinin müşkülat ve tehditlerle savaş ışığında henüz bile güçlendirilmesi konularında düşünce alışverişinde bulunulduğu tabir edildi.

Kırgız Cumhuriyeti vatandaşlarının, anahtar prosedürünün iyileştirilmesinin yanı sıra Rusya Federasyonu’ndaki kanuncu statülerinin netleşmesini kırıcı nedenlerin ortadan kaldırılmasında Moskof tarafının yardım etmesi gerektiği aktarılan açıklamada, Rusya’üstelik arsıulusal ehliyetlerin geçerliliğine ilgilendiren belkili kısıtlamalara ait mahsus endişeler da dile getirildi.

Açıklamada, Rusya Federasyonu topraklarına girmesi haram olan kişilerin buna ilişkin durumlarının, Kırgızistan vasıtasıyla uzaktan sorgulanması konusunda bire bir mekanizma geliştirmek için önerilerde bulunulduğu ve vatandaşların sınır dışı edilme şartlarının biraz henüz yumuşatılması yönündeki taleplerin de iletildiği belirtildi.

Hükümetten yapılan açıklamada ise, Hükûmet Başkanı Akılbek Caparov’un, Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Hramov’u kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, göç ve istişare alanlarında iş birliğinin genişletilmesi konularının ele alındığı görüşmede, Kırgız Cumhuriyeti vatandaşlarının, Rusya Federasyonu topraklarında yasalı olarak kalmaları üzerine güçlükler yaşamaya bitmeme ettiğine işaret edildi.

Hramov’un, Kırgızistan Emek, Toplumsal Güvenlik ve Barhana Bakanlığı ile mevcut sorunlara çözüm uydurmak üzere kurumlar arası teşrikimesai çerçevesinde barhana konularında iş birliğini seyretmek amacıyla tıpkısı anlaşmaya varıldığını bilgisini verdiği kaydedildi.

Share: