Kırıkkale haberi | Vekil Varank, Kırıkkale’de “2023’e Akıllıcasına Site Buluşmaları” programında konuştu: (1)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin domestik otomobili TOGG’la ait “Türkiye’birlikte yaşanan gelişmelerin bundan 20 sene geçmiş değil bile bugün olmasının bir tane sebebi var, sağgörü ve buyruk sahibi tıpkı kuvvet ve onun kararlı lideri.” dedi.

Bakan Varank, “2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, AK Parti’nin millete hizmet aşkıyla daima sahada olduğunu söyledi.

Hizmetkar yöntem anlayışıyla çalıştıklarını vurgulayan Varank, Cumhurbaşkanı’nın kez arkadaşları namına rastgele bölüm ilden ile koştuklarını, açılışlar yaptıklarını belirtti.

Vatandaşların beklentilerini eğlemek amacıyla dur demeden, durak körlemeden parçalanmamış kadrolarla karı ocak, kapı husus dolaştıklarını anlatan Varank, “Tığ vatandaşlarımıza ulaşamadığımızda maatteessüf ağyar ulaşıyor. İftiranın seçkin türlüsünü atarak, hile söyleyerek, dezenformasyon yaparak vatandaşlarımızın aklını çelmeye çalışıyorlar. Bu noktada biz, şimdiye kadar yaptığımız faaliyetlerde olduğu üzere 2023 Kent Buluşmaları’nı bile fazlasıyla önemsiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünya manşetlerinde bizim ürünlerimizin olmasıyla çekicilik duyuyoruz”

Dünyanın serencam dönemde iri tıpkısı türbülanstan geçtiğini aktaran Varank, şunları kaydetti:

“Pandemi sonrası başlayan hesaplı yavaşlama, Rusya- Ukrayna Savaşı, peşi sıra gelen erke kriziyle esasta acun ekonomisinin serencamı nazik benzeri sıkıntıya girmiş durumda. Mütekâmil ülkeler özellikle kalkışmak için dünyanın az daha hepsi enflasyonla yüz yüze ve nazik teessürat yaşıyor. Türkiye namına tığ de bu konjonktürden etkileniyoruz. Şişkinlik noktasında tığ üstelik teessürat yaşıyoruz. Bunu zaten tığ iktidar adına hiçbir zaman inkar etmedik fakat bizim burada gâh hususları haddinden fazla iyi şekilde anlatım etmemiz lazım. Bu mutluluk sıcak mülk politikalarından maatteessüf haddinden fazla çekti. İş insanlarımız, üreticilerimiz bilhassa sanayicilerimiz yatırım açmak hesabına, dış alım tarafından yollarına devam etmek mecburiyetinde kaldılar. Hani bir alay var evet, ‘Bir siyasetçi gelecek seçimi ama benzeri azamet adamı gelecek kuşakları düşünür.’ diyerek, işte bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız ati kuşakları düşünerek bir değişmeyen verdi. Türkiye iktisat modelini benimsedi ve ‘Tığ bundan sonraki öğün haritamızı Türkiye iktisat modeli üstüne mensur edeceğiz.’ dedi. Nedir bu Türkiye tutum modeli? Ekonomimizi envestisman, istihdam, istihsal ve ihracatla geliştirip mübalağa etmek eylemek.”

İthal buyurmak yerine Türkiye’nin kendi ürünlerini üretmesi gerektiğini vurgulayan Varank, şöyle devam etti:

“2004 yılında bire bir Defans Uran İcra Komitesi toplantısı gerçekleştirildi. O periyot Başbakan olan Cumhurbaşkanımız, yetersiz dışından yapılacak bilcümle teminlerin tağyir edilmesi talimatını verdi. ‘Eğer tığ aynı ürüne ihtiyaç duyuyorsak bunu ne olursa olsun, ne bedeli ödeyeceksek ödeyelim tığ zat ülkemizde yapalım. Yetersiz dışından ithal etmeyelim.’ dedi. O dönem defans sanayi anlamında ihtimal kapalı süreçler ortaya imdi. Bizim firmalarımız bazı teessürat yaşadı. Tedarikte birtakım müşkülat yaşadık ama zaman geldiğimiz noktada artık o sıkıntıların tamamını unutmuş durumdayız. O dönüş alınan kararlar neticesinde bugün bundan sonra Akın helikopterlerini konuşabiliyoruz, Anka’yı konuşabiliyoruz, Bayraktar’ı konuşabiliyoruz, Milgem’i konuşabiliyoruz. Bakın, eskiden Amerika’nın kullanılmış gemilerini almaya müteharrik Türkiye daha geçtiğimiz hafta tıpkı milli korvet gemisini Ukrayna’evet sattı. Denize indirme törenini gerçekleştirdi. Hepimiz defans sanayimizle haddinden fazla gururlanıyoruz. Acun manşetlerinde bizim ürünlerimizin olmasıyla gurur duyuyoruz. Bugün esasen yaşadığımız süreçler üstelik mazi savunma sanayinde yaşadığımız süreçlerden ayrımlı değil.”

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla Türkiye’birlikte iyicene şeyler yaşandığına dikkati calip Varank, gelecek dönemde daha güzellerinin olacağını dile getirdi.

Sanayiciler yeni envestisman için yerey rica ediyor

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, sonuç dönemde hele envestisman iştahının tüm Türkiye’üstelik mertebe safhada olduğunu dahi aktadı.

Şu dakika Türkiye’üstelik 341 kombinasyon endüstri bölgesi olduğunu belirten Varank, şunları dile getirdi:

“Bunlar şu anda Türkiye’ye ehliyetli değil. Rastgele gittiğim şehirde sanayici beni çeviriyor, ‘Sayın Bakanım, yatırım yapmam geçişsiz arazim bulunmayan. Bize lütfen toprak ayarlayın.’ diyor. ‘Tığ kapasitemizi artıracağız, araziye ihtiyacımız var.’ diyor. Bu manada tığ dahi Diyarbakır’dan Edirne’ye, Samsun’dan Adana’evet büyüklüğünde eskimemiş uran alanları düşünmek için yer seçimi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Kırıkkale’nin birlikte envestisman iştahından nasibini aldığını anlatan Varank, Safir Tuz’un Türkiye’nin bildirme iri klor alkali tesisini yaptığını, ROKETSAN’ın ve farklı defans sanayi anlamında farklı firmaların sunturlu yatırımlarını başlattıklarını tabir etti.

Vicdanı ve insafı olan herkesin Türkiye’nin 20 sene geçmiş haliyle bugünü kıyasladığında çok büyük farklar olduğu gerçeğini gördüğünü tamlayan Varank, hükümet adına küçümseme verdikleri hangi varsa namına getirdiklerini aktardı.

“2023’ten sonra dahi bu başarıları katlayarak devam ettireceğiz”

Türkiye’nin Otomobili projesi ile ilgilendiren de konuşan Varank, şunları söyledi:

“İnşallah 29 Ekim’dahi saf üretimden araçların indirme törenini Sayın Cumhurbaşkanımızla gelişigüzel Gemlik’te gerçekleştireceğiz. Demin bununla çalım duymayan yegâne tıpkısı vatandaşımız kabil mi? Türkiye’nin özlük arabasını üretmesinden rahatsız olanlar olabilir mi? bazen muhalefetten farklı sesler geliyor ama ego şuna inanıyorum, onlar üstelik içlerinden diyorlar ki ‘Vallahi helal olsun. Hakeza adamakıllı bire bir arabayı yapıyorlar.’ Bunu sesli dile getirmeseler da içlerinden hakkımızı teyit ettiklerine inanıyorum. Peki şu soruyu sormamız lazım, bu amal bozukluk evveli olamıyordu bile deminden oluyor? İşte Türkiye’nin ayrımsız Kıvrılma otomobili macerası var. Türk mühendisleri, teknisyenleri nazik benzeri gayretle aynı otomobil yapmışlar bu ülkede. Hem üstelik motoruna kadar yerel üretmişler. Amma o zamanki siyasal iktidar bu projeyi zehirlemiş ve bu proje ilerleyememiş. Epey yitik ayrımsız avantür adına tarihteki yerini almış. Amma deminden elbet bu amal oluyor? Bunun cevabı çokça kemiksiz. Türkiye’üstelik yaşanan gelişmelerin bundan 20 yıl ilk değil da zaman olmasının biricik sebebi var, seziş ve kaime sahibi benzeri iktidar ve onun kararlı lideri. İşte bunlar ayrımsız araya geldiğinde siz netice alabiliyorsunuz. Onun amacıyla 20 yılda iri başarılara imza atabildik. İnşallah 2023’ten bilahare birlikte bu başarıları katlayarak devam ettireceğiz.”

Kırıkkale’ye sonuç 20 yılda 20 bilyon liraya mail envestisman yapıldığını belirten Varank, ilin dokuz ilçesine eğitimden sağlığa, ulaştırmadan altyapıya envestisman götürüldüğünü sözlerine ekledi.

(Sürecek)

Share: