Kırklareli’ne kaçak getirilmiş 88 küçükbaş efsanevi yakalandı

Kırklareli’ne gayrikanuni yollarla getirildiği belirlenen 88 kaçak küçükbaş efsanevi yakalandı.

Alınan bilgiye bakarak, Merkeze vabeste Koruköy köyünde gizliden gizliye ve küpesiz hayvanların olduğu bilgisine ulaşan Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri iş başlattı. Ekiplerce yapılan araştırmada küpesiz 88 küçükbaş hayvanı belirleme edildi.

Ekiplerce 88 küçükbaş hayvan ahali konuldu. Küçükbaş hayvan bilimi mezbahada kestirildikten sonradan sahibine tasdik edilirken 21 bin 366 lira cezai iş uygulandı.

Kırklareli İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy umum yetiştiricileri duygulu olmaya çağırma ettiğini belirterek, “Bilindiği için Trakya Bölgemiz 2010 yılından beri şap hastalığından aşılı cıbıldak, 2020 yılında Koyun Inatçı Vebası (PPR) Hastalığından korunmuş nahiye ve 2022 yılı itibariyle de Koyun Tutturuk Çiçeği Hastalığından daylak havza zar edilmiş olup Anadolu’dan Trakya’ya etken hayvan girişleri yasaklanmıştır. Bu kırılan genişlik üzere kamu yetiştiricilerimizi duyarlı olmaya çağırma ediyor ve bu çerçevede sahadaki kontrollerimizin devam edeceğini ifşa etmek istiyorum” dedi. – KIRKLARELİ

Share: