Kız isteme merasiminde bin yıllara dayanan gelenek yaşatıldı

Kız rıza merasiminde bin yıllara müstenit gelenek yaşatıldı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Silopi ilçesinde gelin olmak talip gençler amacıyla orgazm önderleri ile sülale büyükleri toplanıp binlerce yıllık geleneklerini yaşattı. Eloğlu evinde toplanan tatmin önderleri ile karı büyükleri yaklaşık 3 kilometre ırak olan eş evine yaya gitti.

Binlerce almanak kültürlerini yaşatan Silopi halkı, sabah er saatlerinde yetinme önderlerinden İbrahim Tayşun’un evinde toplandı. Birbirlerini seven iki zihayat üzere geçmişten mevrut kültürle sabahın erken saatlerinde eloğlu evinde toplanıp kız evinin kestirmece 3 kilometre ırak olmasına karşın kanma önderleri, uray başkanları, karı bireyleri ile yaşlı heyeti Silopi’nin hatırlı mollaları öncülüğünde yayan gitti. Barbaros Mahallesi’nden Cudi Mahallesi’nde bulunan kız istemeye revan eloğlu tarafının canlı namına yürüyüşünü gören çarşı esnafı, bayağı benzeri şaşkınlığın ardından kız rıza olduğunu öğrenince keşki parçalanmamış yürüyüşler gençlerin mutluluğu ve yuva kurmaları amacıyla olsa dedirtti.

Eloğlu evinden kız evine giden heyeti, kızın ailesi ve komşuları eliyle karşılandı. Eve sığmayacağını bildikleri amacıyla sokağa baştan başa iskemle ve masalar kurup misafirlerini karşıladılar. Gelen misafirlere akarsu izzetüikram edildikten bilahare mollaların dünyaevi hakkındaki konuşmaları ve dualarının arkası sıra babasından kız isteme merasimine geçildi. Elkızı ve damat adayının rızaları alınmış olmasından kız rıza ritüeli birlikte gerçekleşmesiyle duaların arkası sıra lezzetli ikramları yapıldı. İkramların arkası sıra gelen misafirler biricik yegâne eloğlu ve gelinin babasını kutlayarak törenin yapıldığı sokaktan ayrılıp damat evinde hazırlanan yemeğe geçti.

Bin yıllara müstenit kız rıza geleneğimiz var diyen damadın babası Silopi Orgazm önderlerinden İbrahim Tayşun, “Gelişigüzel toplumun kendine göre tıpkı geleneği ve kültürü var. Kız isteme kültürümüzde mufassal yıllara dayanan tıpkı ekin tarihten gelen tıpkı gelenektir. Nedeniyle kişi mümasil dostlarımızı, sevenlerimizi, sülale büyüklerimiz ile damadın evinde toplanıp ikramlardan sonraları gelin evine gidiyoruz. Orada mevcut babası ve sülale büyüklerinden kız istenir ve bunu üstelik bize liderlik özne imamlarımız büyüklerimiz ile yetinme önderlerimiz marifetiyle kız istenir. Bu mutlu günümüzde davetimize icabet eden saygıdeğer kanaat önderlerimize, mollalarımıza misafirlerimize çokça teşekkür ediyoruz. Bu bin yıllara müstenit geleneğimizi devam ettirmenin mutluluğu ile gelen tamam misafirlerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Share: