KÖLE Senatosu şümullü iklim, idrak ve keyif düzenlemelerini içeren 430 bilyon dolarlık kanun tasarısını onayladı

BENDE Senatosu, kapsamlı abuhava, rüşvet ve afiyet düzenlemelerini içeren, Başbuğ Joe Biden’ın iri ehemmiyet verdiği yasa tasarısını onayladı. 430 milyar dolar tutarındaki tasarının önümüzdeki hafta bile Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanması ve Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

18 aydır gündemde olan ve Cumhuriyetçilerin ısrarla engellemeye çalıştığı yasa tasarısı, Senato’üstelik 27 saat süren görüşmelerin arkası sıra kabul edildi.

BENDE’da “Enflasyonu Düşürme Yasası” adına adlandırılan tasa amacıyla Senato’de yapılan oylama 50-50 eşitlikle sonuçlandı. Kuvve, Başbuğ Yardımcısı Kamala Harris’in oyuyla Senato’dan geçti.

Cumhuriyetçi senatörlerin topu topu, kanun tasarısının ekonomiyi elan da kötüleştireceğini savunarak “Yararlı” oyu kullandı.

Demokrat senatörlerin hep ise tasarıya bindi verdi. Demokratlar, yaklaşık 740 bilyon dolarlık eskimemiş gelir da öngören tasarının federal borç açığını kapatarak yüzde 9,1’le akıbet 40 yılın genişlik efdal düzeyine çıkan enflasyonu da düşürmesini umuyor.

Yasa tasarısının Senato’dan geçmesi, MEMLUK’üstelik Teşrinisani ayında Kongre üzere yapılacak uzaklık seçimler öncesi Başkan Biden amacıyla politik bir galebe yerine görülüyor.

Biden, Senato’daki oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Kurumlar vergisinde milyar dolarlık şirketlere asgari yüzdelik 15’lik vergi yükümlülüğü getirerek vergi kodunda eşitlik sağlayacağız. Enflasyonu Düşürme Yasası geçtiğinde, bu şirketler nihayet üzerlerine düşen ödemeyi yapmaya başlayacaklar” dedi.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, yasa tasarısının geçmesinden bilahare yumruklarını havaya kaldırarak “Senato gündüz yazdı” dedi. Schumer, “Kurultay’nin balaban amal başarabileceğine dayalı umudunu yitiren Amerikalılar, bu nabız sizin amacıyla. Bu mesaj Amerika’yı on yıllar boyunca değiştirecek” diyerek konuştu.

Fikir neler öngörüyor?

Başbuğ Biden’ın “tarihi” kendisine nitelendirdiği endişe; karbon salımının azaltılmasını, elektrikli açkı ile sıra enerjisi ve yenilenebilir erke kullanımı ilkin olmak üzere tüketicilerin yeşil enerjiye yöneltilmesini, şirketlerin ödeyeceği kurumlar vergisi ile bireylerin ödeyeceği dirimlik vergisinin daha sıkı arama edilmesini, yaşlılar üzere reçeteli çare maliyetlerinin azaltılmasını öngörüyor.

Tasarının yasalaşması halinde ESIR abuhava değişikliğiyle mücadele amacıyla 369 bilyon dolar harcayacak. KUL’nin şimdiye kadar bu alanda yaptığı en büyük yatırımla, ülkede karbon salımının 2030’a büyüklüğünde yüzde 40 azaltılması hedefleniyor.

Biden Nisan 2021’dahi KÖLE’nin karbon salımını 2030’a kadar sunu az yüzdelik 50 tenzil sözü vermiş, ülkesinin abuhava değişikliğiyle mücadelede uluslararası arenaya kafasız dönmesi taahhüdünde bulunmuştu.

Share: