“Komet” adıyla tanıdık ressam ve şair Gürkan Ateşin, 81 yaşında hayatını kaybetti

“Kuyruklu Yıldız” anlamına üstelik gelen ‘Komet’ ismini kullanan ressam ve şair Gürkan Ateşin, 81 yaşında amansız hastalık cihetiyle hayatını kaybetti.

İSMİNİ MÜZİK GRUBUNDAN ESİNLENEREK ALDI

Coşkun, Mehmet Güleryüz’ün ‘Güldüğüme Bakma’ ünlü ırmak söyleşisinde belirttiğine bakarak ismini, “Bill Haley & Önsezi Comets” grubundan esinlenerek aldı.

“KOMET” GÜRKAN COŞKUN KİMDİR?

1941 yılında Çorum’da doğan artist, Çorum Lisesi’nin arkası sıra Mimar Sinan Evire Çevire Sanatlar Üniversitesi’nde eğitim bilimi gördü. Halil Dikmen ve Anlaklı Yüksek İzer atölyelerinde çalıştı. Değişik eş görünümlerini ağdalı ve cıvıl cıvıl gruplar halinde fantastik tıpkı yönelimle tuvale yansıttı. Bu zaman resimlerinde bildirme haddinden fazla siyah rengi kullanan ressam; al, gülgûn ve sarılarla ölüm ve elem temasını vurguladı.

İLK SERGİSİNİ ROUEN KENTİNDE AÇTI

1971’birlikte oran bursuyla Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Vincence Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde yetişek gördü. İlk sergisini 1974’te Fransa’nın Rouen kentinde açtı.

1974’ten itibaren de Mağaza bile Mavi (Mayıs Salonu) sergilerine ahenktar olarak katıldı. Paris’te bulunduğu tam Uyanış öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri’ni inceleyen sanatçı, bilinçaltının esrarengiz dünyası konusunda oturmuş ancak gerçeklikle bağını koparmayan eserler vermeye başladı.

BİRÇOK ULUSLARARASI SERGİYE KATILDI

Yaşamını İstanbul ve Paris’te sürdüren ressam, Türkiye’da on beş, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’üstelik ise birer zatî sergi açtı. Komet ayrıca, bir nice uluslararası sergiye katıldı. Eserleri, Lozan Canton Müzesi, Viyana Gündeş Sanatlar Müzesi, Kopenhag Grafik Sanatlar Müzesi, Paris Gündeş Sanatlar Müzesi ve İstanbul Gündeş üzere müzelerde yer alıyor.Share: