Kontrol kurtarma tatbikatı

Düzce’de gerçekleştirilen serbest katılımlı arama kurtarma ve akarsu altı tatbikatı gerçeği aratmadı.

Senaryo gereği, Kaynaşlı ilçesi Darıyeri Hasanbey köyü mevkisinde müteharrik 16 orman işçisi, kayşa zımnında içinde bulundukları traktöre mecbur römorkun devrilmesi sonucu yaralandı.

İhbar konusunda bölgeye UMKE, AFAD, Düzce Kontrol Kurtarma Ekibi (DAKE), AFAD gönüllüleri, 112 Ivedili Afiyet ve cingöz ekipleri sevk edildi.

Ekipler, halat sebebiyle öz yatağına inerek yaralılara müdahale etti. Yaralılardan bazıları sedyeye alınarak olay adına kurulan badiye hastanesindeki önceki müdahalelerin ardından ambulansla hastaneye götürüldü, bazıları ise kişi imkanlarıyla kurtuldu.

Dereye sakıt ayrımsız kişinin bulunması üzere ise çalışma başlatıldı. Dalgıçlar, su altında taharri yaparak ulaştıkları kişiyi kıyıya çıkardı.

Hareketli anlara tayf olan tatbikat gerçeği aratmadı.

“Olaylara alın hazırlıklı olmalıyız”

İl Keyif Müdürü Yasin Yılmaz, gazetecilere, afet veya trafik kazası gibi olaylara cebin seçme devir hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Yılmaz, senaryo gereği 16 kişinin yaralandığı ayrımsız tatbikat gerçekleştirdiklerini belirterek “Tatbikata AFAD, AFAD gönüllüleri, 112 Ivedi Keyif ekipleri, UMKE, bitirmiş ve ilgili mecmu çalım ve kuruluşlar katıldı. Çokça degaje şümullü ve heybetli tıpkısı tatbikat gerçekleştirdik. Kontrol istirdat, ilkyardım ve hastaneye nakille ilişkin ayrımsız proses gerçekleştirdik. Bunu bazı bazı yapmamız gerekiyor. Arkadaşlarımızın öğrendikleri konuları yine etmeleri ve temel olaylara elan kol müdahale etmeleri açısından haddinden fazla güzelce bire bir tatbikat oldu.” diyerek konuştu.

AFAD Müdürü Yüksek Kartal bile sağlık çalışma grubunun seçkin sene yaptığı tatbikatı yeninden gerçekleştirdiğini belirtti.

Kaza anını ve sürecin zahir ilerlediğini anlatan Kartal, Türkiye Afet Planı’nın 2014’te yürürlüğe girdiğini hatırlatarak “2022 yılında ise güncellemesi yapıldı. Buna göre 23 himmet gurubumuz var. Bu gruplarımızdan biri ise esenlik faaliyet grubu. Bu gurubumuz herhangi bir yıl zat tatbikatını fethetmek yerinde. Burada Keyif Müdürlüğümüzün kontrol istirdat ekibi olan UMKE ile AFAD, bitirmiş ve farklı gruplarla manevra gerçekleştirdik.” ifadesini kullandı.

Share: