Korumalarının CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Sebep ve Ailesine Cebe Çektiği Yüreğir Kaymakamı Bingöl, Hatay Ilbay Yardımcılığı’na Atandı

TAMER ARDA ERŞİN

CHP Yüreğir İlçe Toyluk Kolları Başkanı Aziz Yıldırım’a ve ailesine 14 Mayıs 2020 tarihinde korumalarının cebe çekmesiyle gündeme gelen Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Hatay Ilbay Yardımcısı kendisine atandı.

Adana’üstelik CHP Yüreğir İlçe Cahillik Kolları Başkanı Eren Sebep ve ailesine 14 Mayıs 2020 tarihinde korumalarının cebe çektiği Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de yayınlanan atama kararnamesiyle Hatay Vali Yardımcılığı’na atandı.

Bingöl, koronavirüs pandemisinin Türkiye’de ve dünyada umumiyet gösterdiği Mayıs 2020’de CHP Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ermiş Yıldırım ve ailesiyle yaşanan olayla gündeme gelmişti. Sebep’ın, kaymakamlığın pandemi yardımlarının AKP’nin yönetimde olduğu Yüreğir Belediyesi’nin araçlarına yüklenmesine itiraz etmesi konusunda kaymakamlık korumalarıyla arasında ağız dalaşı çıkmıştı.

“Gösterişsiz gelsin. Hayırdır nereye dağıtıyorsunuz” diye niteleyerek soran Yıldırım, polisleri çağırmıştı. Ancak tartışmanın büyümesi konusunda Kaymakam Bingöl’ün korumaları Sebep ve ailesine cebe çekmişti. Ilçebay Bingöl’ün şikayeti üzerine Saika ile beraberindeki annesi, babası ve kardeşi gözaltına alınmıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HEDEF GÖSTERMİŞTİ

İfadelerinin ardından adliyeye atıf edilen Saika’ın annesi, babası ve kardeşi başıboş bırakılmıştı. Görevli memura dayanırlık ve hakaret suçlarından tutuklama talebiyle gözcü mahkemeye çıkarılan Aziz Saika ise tutuklanmadan yargılanmak amacıyla serbest kalmıştı.  Fakat AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in konuya ilişkin açıklama yapmasının ardından savcılık tutuksuz yargılanma kararına itiraz etmiş ve yakalama kararı çıkarılmıştı. Yakalama kararı üzerine Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, olayla ait ” Van’bile PKK, Adana’dahi CHP. Atak şekli değişik olsa birlikte zihniyetleri ayrımsız” açıklaması yapmıştı.

Yakalama kararını öğrenen Sebep, doğrulama kendisine şiddet ile tutuklanmıştı.

Olayda AKP’liler Saika’ın Kaymakam Bingöl’ün korumalarına “saldırdığını” istikbal sürerken; CHP ise Ilçebay Bingöl’ün korumalarının Sebep ve ailesine zırh çektiğini açıklamıştı. Kaymakam Bingöl, görüngü sonrasında “Tevhit şekilde tevzi alanımıza neşeli tıpkı ekip yoluyla yapılan fiziki ve namzet saldırıya, bunun devamında ise henüz şişman aynı provokasyona bizzat engel olmaya çalıştık. Fiziki saldırış olmaya başladığı andan itibaren dulda polisi arkadaşımız şahsımı ve Vefa Sosyal Destek Grubu üyelerini destek olmak üzere araya girmiş ve darp edilmiştir. Darp raporları mevcuttur” demişti fakat korumaların cebe çekmesinden bahsetmemişti.

Saika’a cebe çekildiği anın görüntülerine ANKA Fen Ajansı ulaşmıştı. Çökertme telefonuyla çekilen görüntülerde; Yüreğir Kaymakamı Bingöl’ün korumasıyla aile tartışırken, cebe çekmece ve mermiyi namluya rastık sesiyle, duruma tepki gösteren Yıldırım’ın annesinin “Sen halka silah mı çekiyorsun?” sözleri duyuluyordu.

KARAR DURUŞMASI 6 EYLÜL’DE

Sebep, 16 Mayıs 2020 tarihinde tutuklanarak gönderildiği cezaevinden 2 Haziran 2020 tarihinde boşaltma olabilmişti. Sebep ve kardeşi Deniz Saika için amme görevlisine “görevi yaptırmamak üzere taannüt” ve “hakaret” iddiasıyla Adana 15. Esas Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Davada, 18 Orak Ayı 2022 tarihindeki duruşmada müddeiumumi anne hakkındaki mütalaasını açıklayarak, Deniz Saika’ın beraatını ve Eren Sebep ise “görevi yaptırmamak amacıyla temerrüt” ve “hakaret” suçlarından cezalandırılmasını istedi. Davanın 6 Ilkgüz 2022 tarihine ertelendi.



Share: