Kovanlarını ayılardan arkalamak için şeb defa tutuyor

Bingöl’dahi arıcılık özne Yusuf Çağan, ayıların henüz ilk uymazlık verdiği kovanlarını korumak amacıyla geceleri üstelik el tutuyor.

Kentteki efdal rakımlı dağlarda kovanları bulunan arıcılar, ballarını aşılanmamış hayatından koruyabilmek amacıyla nazik çabalama harcama ediyor.

Kovanlarının etrafını elektrikli tellerle çevirmelerine rağmen ayıların saldırısını engelleyemeyen arıcılardan Yusuf Çağan, merkeze sadık Kartal köyü yaylasında geceleri de sefer tutuyor.

Büyük mücahede vererek ürettiği balı ayılardan arkalamak için aktarılma ağarıncaya kadar uyumayan ve daima kovanları taharri eden Çağan, ham hayvanların tasallut ihtimaline karşı da kendisini dulda gayeli yanından silahını ayırmıyor.

Emeklerinin karşılığı olan hasat dönemine kadar sakır sakır kovanlarının esasen ayrılmayan Çağan, AA muhabirine, 15 yıldır arıcılık yaptığını söyledi.

Kovanların bulunduğu alanı güzeşte yıla büyüklüğünde düzenlilik kamerasıyla evden izlediğini anlatan Çağan, “Bir geceleyin ayının kovanların bulunduğu alana girdiğini gördüm. Evden kovanların başına gidinceye kadar kocaoğlan iki kovana zarar vermişti. O günden bilahare ben bile herhangi bir akşam misil tutup kovanlarımı korumaya karar verdim.” dedi.

Çağan, ayıların özellikle tün saatlerinde kovanlara engel verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bölgemiz arıcılık açısından çokça ensesi kalın tıpkı meydan. Ayıların sunu sevdiği özdek da baldır. Tığ de kovanlarımızı müzaheret etmek amacıyla bölüm batımından dönem doğumuna büyüklüğünde posta tutuyoruz. elektrik feneri ve silahımız var. Silahımızı sadece kendimizi müzaheret etmek üzere bulunduruyoruz. Bu bizim emeğimiz ve gelir kaynağımız. Mecburen kovanların başında bekliyorum.”

Share: