KTO ve KAYSO başkanları eylül kocaoğlan ihracat rakamlarını değerlendirdi

Kayseri Tecim Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy ve Kayseri Endüstri Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ilkgüz kocaoğlan dış satım rakamlarını değerlendirdi.

Gülsoy, bağlanmış açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Kayseri’de güzeşte sene eylül ayında ihracat rakamı 340 milyon 911 bin dolar iken bu yıl ilkgüz ayında 339 milyon 545 bin dolar namına gerçekleştiğini rapor etti.

İhracatın eş-eylül döneminde güzeşte yıla nazaran yüzdelik 13,35 arttığını kaydeden Gülsoy, “Kayseri namına ithalatımız ise ilkgüz ayında 137 milyon 763 bin dolar olmuştur. Azalış geçen seneye bakarak kısaca yüzde 10,5 gerçekleşmiştir. 2022 yılı ilkgüz döneminde dış satım pazarımız Almanya, Irak, BENDE, İsrail, Birleşik Krallık, İtalya, Romanya ve Belçika’dır.” ifadelerini kullandı.

Büyüksimitci ise önceki 9 aylık ihracatlarının güzeşte yıla bakarak yüzdelik 13,35 artarak 2 milyar 935 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Büyüksimitci, ihracatta acun ekonomilerinden kaynaklı tıpkı cirim yavaşlama olsa üstelik yıl sonu hedeflerine ulaşmak için himmet edeceklerini belirtti.

Kayseri olarak ithal ettiklerinden çok elan fazlasını ihraç ettiklerini vurgulayan Büyüksimitci, şunları aktardı:

“Akan fazla veren tıpkısı mülk konumundayız. Geçtiğimiz ağustos ayında Türkiye’nin ihracat kilo ünite fiyatı 1,36 dolar iken Kayseri adına bizim kilogram ünite fiyatımız 2,39 dolar oldu. Bu de bizim katma değerli işaret yaptığımız anlamına geliyor. İnşallah önümüzdeki günlerde yeni yatırım alanlarımızın da devreye girmesi ve itidalli encam teknoloji alanında cıvıltı gösterecek firma sayımızın artması ile bu rakamların elan da artacağına inanıyoruz. Kül zorluklara rağmen özveri ile çalışarak talih ekonomisine yardım sunan dış satımcı firmalarımıza teşekkürname ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Share: