KTO’da kullanılmamış dönemin önceki meclis toplantısı yapıldı

Kayseri Ticaret Odası’nda (KTO) seçimden bilahare eskimemiş dönemin geçmiş sedir toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, “Finansmana erişim kabil konularda çözüm aramaya bitmeme edeceğiz” dedi.

KTO Divan Salonu’nda düzenlenen Ilk Teşrin Ayı sedir toplantısına KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, umumi heyet üyeleri ve göz üyeleri katıldı. Yıpranmamış dönemde hep gelişigüzel yıpranmamış projelere imza atacaklarını belirten Başkan Ömer Gülsoy, “2022-2026 dönem meclisimiz Odamıza, şehrimize ve ülkemize kırnak güzel olsun. Siz zer Divan Üyelerimiz gözetiminde; geçen çağ bu arada çalıştığımız ve bu zaman aramızda olmayan arkadaşlarımıza ve Kayseri Tecim Odasının cemi üyelerine, seçimlerde gösterdikleri duyarlık ve desteklerinden ufuk teşekkürname ediyorum. Bu çağ aramıza eskimemiş katılan arkadaşlarımızı birlikte kutluyor, başarılı ayrımsız periyot diliyorum. Odamıza, şehrimize ve demokrasiye uygun bir seçme geçirdik. Deminden mesafelik; bilcümle birlikte, tek canevi, bir tane ses olarak üyelerimiz, şehrimiz ve ülkemiz için çalışmaya geldi. Ego, hep birlikte yer fena hâlde projelere imza atarak, yeniden adından sunma çokça meze ettiren Odalardan biri olacağımıza içten inanıyorum. İnşallah bu dönemde hep alay malay umum ele vererek, gene güzelce hizmetlere imza atacağız. Burası sizlerin odası. Kendi içimizde enformasyon kültürünü hangi büyüklüğünde geliştirirsek, ortak akılla şehrimize, ülkemize o kadar fayda sağlayacağımız inancındayım. Yıpranmamış dönemde bile inşallah bunu daha birlikte artırarak, Kayseri ticaretimizi daha de büyütme gayretinde olacağız. Sizlerden ricam, özellikle iz komitelerimizi bereketli çalıştıralım. Komitelerimiz çalıştıkça, komitelerimiz sektörlerindeki gelişmeler ile ilgilendiren bizi bilgilendirdikçe sorunların çözümü üstelik o mertebe çabuk olacaktır. Çünkü komiteler; bizim sahadaki gözümüz, kulağımız. Sektörel mesail noktasında bizim süslü noktamız komiteler. Unutmayın kim, Kayseri ticari hayatının temsilcisi olan Kayseri Ticaret Odası’nın aktifliği ve gücü komitelerin aktifliği ile akilane orantılıdır. Bu sebeple Meslek Komite Toplantılarımıza maksimum ölçüde paydaşlık sağlamaya ilgi gösterelim. Kızıl arkadaşlarım, Biz üzerimize yüklenen sorumluluğun farkındayız. Yönetim Kurulu olarak, bakir dönemde de bir içtihat ve azimle 25 bine andıran üyemiz ve siz değerli meclisimizden aldığımız korkulu ve destekle çalışmalarımıza canla başla bitmeme edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. Tığ aldığımız oyun hakkını, omuzumuza yüklenen sorumluluğu ongun taşımalıyız. Çünkü bu sektörlerden seçilip gelirken savaş ile geldik. beher arkadaşımın külah kabiliyeti faziletkâr. Her birinizi sektörlere yazarken, evliya namına gördük ve o şekilde yazdık. Birlik seçilen komite üyelerimizi gönülden kutluyorum. Meclis Başkanını, Reislik Divanını, organlara seçilen sıkı kurulu başkanını ve üyelerini, adisyon tetkik komisyonu ve üyelerini tebrik kartı ediyorum” dedi.

Gülsoy, acun bankası tarafından yayınlanan raporla ürem oranlarının 50 yıldır görülmeyen düzeyde arttığını söyleyerek, “Önceki salgın, ardından Rusya- Ukrayna Savaşı, dünyadaki bilcümle dengeler kadar hesaplı işleyişi üstelik kökünden sarsmıştır. Global değişimlerle birlikte mevrut fırsatları, Türkiye namına büyük imkan kendisine görüyoruz. Coğrafyamız, sağladığı üstünlük büyüklüğünde müşkülat üstelik getiriyor. Ama riski kaldırılmış yazar fırsata çevirebilecek deneyime ve güce sahibiz. Pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı ile elde ettiğimiz fırsatlar bunun somut örneğidir. Bunun süresince Küresel ticarette öne çıkan tedbir avantajını iyi değerlendirmeye odaklanmamız gerekiyor. Eğer bunu başarabilirsek ülkemiz detaylı dönemli pozitif inhilal alanı oluşturabilecek ve üretimde mihman büyümeyi ve refahı artırabilecektir. En güvenliğini garanti edecek sürdürülebilir tıpkı global hazırlık merkezi olmayı odağa alan güdük, ılımlı ve mufassal vadeli aynı traksiyon oluşturmaları gerekmektedir. Hepinizin bildiği Acun Bankası “Küresel Dinginlik Andıran mı?” antetli yıpranmamış benzeri tabir yayınladı. Raporun çatısını oluşturan hizip ise merkez bankalarının bu sene içerisinde getiri oranlarını sonuç 50 yılda görülmeyen tıpkı şekilde artırıyor olmasının soylu erki durgunlukla alay malay tıpkı sıra finansal krize bozukluk olabileceği. Dünya Bankası bahis konusu mali krizlerin alelhusus gelişmekte olan ekonomilerde temelli tahribatlar oluşturabileceğinden endişe ediyor. Ilavesi ötede kısmık mülk ve maliye politikalarının 2023 yılında küresel aynı resesyona neden olabileceği değerlendiriliyor. Ifade ezcümle bize şunu söylüyor, Küresel hep 2023 yılında 2022 yılından elan keskin tıpkı durumda olacak. Ekonomiler nema sorunları çekecek ve bunun üzere para şişkinliği artışlarını frenlemekle bakmak zorunda olacaklar. Global ekonomide önümüzdeki dolaşma; enflasyonu düşürebilmek için faizlerin artmaya bitmeme edeceği, talebin ve yatırımların kısılacağı aynı devir olacak. Hep bu sıkılaştırıcı politikaların neticesinde dünyada üretim düşecek, nema düşecek. Sonuçta arsıulusal ticaret hacmi bile düşecektir. Bizler bile elimizden geldiğince bu tabloya hazır olmaya çalışacağız. Üyelerimizin yanı sıra durmaya devam edecek, bu pek koşullardan yeryüzü belli belirsiz hasarla çıkmalarına katkı sağlayacağız. Krizleri, zorlukları fırsata dönüştürebilmek üzere projeler üretecek, tamlık faaliyetlerimize bu yönde eşkal vereceğiz. Finansmana ulaşım üzere it canlı haddinden fazla kısık konuda hal arayışlarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dünyada yeryüzü kaynaklı para şişkinliği sorunlarının ortaya çıktığını belirten Başkan Gülsoy, “Tığ resesyona karşı tahkimatımızı kıpırdak yaparsak üretim maliyetlerimizi dengede tutarak rekabet avantajı sağlarız. Ahzüita ve ürün çeşitlendirmesiyle acun ticaretindeki payımızı daha bile yukarıya taşıyabiliriz. Türk gelişim adamlarımız ve girişimcilerimiz, global ekonominin faziletkâr şişkinlik ve resesyonla balaban sınavında, ülkemizin üretim ve ihracat gücünü koruyabilmesi ve fazlalık yönde ayrışması üzere her tür fedakarlığı yaptı. Dünyada arz kaynaklı ayrımsız pahalılık sorununun öne çıkıyor. Global resesyonun yakın fut sesleri, murat daralmasına bağlı namına emtia fiyatlarında gevşemeye defa açtı. Enflasyonun, temel etkisinin üstelik devreye girmesiyle alay malay önümüzdeki yılın esasen itibaren ivme kaybetmeye başladığını göreceğiz. Bu sürecin gani değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Enflasyonun ivme kaybettiği bu dönemi, bedel istikrarının yeniden tesisi konusunda aynı fırsata çevireceğimiz beklentisi içindeyiz. Bu ay 29 Ekim’da Cumhuriyet Altını Bayramımızın 99’ncu yılında, 60 almanak hayalimiz gerçekleşecek ve Tekme küçümseme yaşayacağız. Ülkemizin yeşil ve dijital tahavvül sürecine ve mobilite ekosistemine yardım sağlayacak olan yerli otomobilimiz TOGG’un evvel aracı 29 Teşrinievvel’birlikte Bursa Gemlik’teki istihsal tesisinden çıkıyor. İnşallah Mart ayından sonra bile tamamıyla fikri ve endüstriyel mülkiyeti yüzdelik 100 bize ilgilendiren olan TOGG’u, yollarda görmeye başlayacağız. Şimdiden, Vatanımıza, milletimize kandırıcı hayırlı olsun diyorum” dedi. – KAYSERİ

Share: