Küba’daki idmansız yer yağı depolama tesislerinde azgın patlama: Ölü, zayi ve yaralılar var

Küba’nın kuzeyindeki “Matanzas Süper Tanker Üssü” olarak bilinen olmamış petrol ambarlama tesislerinde geçtiğimiz aktarılma patlama yaşandı.

17 İTFAİYECİ KAYIP

Şu ana büyüklüğünde patlama ve yangınlarda, 1 birey öldü, 121 sevimli yaralandı. 17 itfaiyecinin ise halen zayi olduğu bildirildi.

Hastanelerde tedavileri devam eden yaralılardan 5’inin durumunun kısık olduğu, bölgeden 2 binin kişinin birlikte boşaltma edildiği bilgisi paylaşıldı.

YARDIM RICA ETTİLER

Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yer yağı üstüne deneyimli uzmanlardan arkalama talebinde bulunduklarını belirterek, “Meksika, Venezuela, Rusya, Nikaragua, Arjantin ve Şili’nin yardım tekliflerine teşekkürname ediyoruz.” ifadesini kullandı. ABD’nin Havana Büyükelçiliği de Küba’ya maharet kendisine yardıma amade olduklarını vurgulayarak, “Matanzas’taki olayla ilişik Küba ile temas halindeyiz.” dedi.

YILDIRIMIN İSABET ETMESİ AMIL GÖSTERİLDİ

Yetkililer, sebep kullanılmış etmesi dolayısıyla limanda mevcut mahrukat depolama tanklarında cuşuhuruş çıktığını belirtmiş, evvel belirlemelere bakarak 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise zayi olduğunu bildirmişti. Limanda meydan düz 8 tanktan 4’ünde patlama yaşandığı ve halen yangının bitmeme ettiği bilgisi paylaşılmıştı. Canel ile Başvekil El Kitabı Marrero’nun, Matanzas limanına her an yangına ilişik vukuf aldığı ve hastanedeki yaralıları ülfet ettiği bildirilmişti. Limandaki patlamanın, 5 Ağustos tün 23.00’te bir tankerde meydana geldiği ve alevlerin saatler sonra 3 tankere elan sıçradığı sav ediliyor. Matanzas Limanı; yer yağı kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve ısıl santralleri sayesinde ülkenin genişlik balaban uran ve tecim limanı adına biliniyor.Share: