Küçükbaş hayvan bilimi cümbüşlü kucak yıkama makineleriyle yıkanarak ilaçlanıyor

Küçükbaş hayvanlar kıpırdak koyun yıkama makineleriyle yıkanarak ilaçlanıyor

BAYBURT Bayburt’ta ‘Küçükbaş Hayvancılıkta Ekti Mücadelesi’ çalışmaları çerçevesinde 3 bine mail koyun, kış mevsimi öncesi cıvıl cıvıl kucak yıkama makinelerinde yıkanıp, temizlenerek ilaçlanıyor.

Çekicilik sıcaklıklarının anbean düştüğü ve soğukların iyiden iyiye kendini hissettirdiği Bayburt’ta, İl ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlükleri, hayvanların pestil olmaması amacıyla şita ayına girmeden küçükbaş hayvanları yıkama ve ilaçlama mücadelesini hızlandırdı. Hayvan sahiplerinin talepleri doğrultusunda oynak koyun yıkama banyolarını vatandaşların hizmetine sunduklarını bildiren Aydıntepe İlçe ve Orman Tarım Müdürü Veteriner Doktor İbrahim Köksal, bu çalışmayla efsanevi refahının sağlandığını, vatandaşların işgücünün yarıya indiğini ve zamandan artırım edildiğini söyledi.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü namına vatandaşların ihtiyaçlarını her antlaşma karşıladıklarını ve çöz-dış tufeyli mücadelelerini şita mevsimi öncesi çabuk benzeri şekilde sürdürdüklerini aktaran Köksal, “İlimizin yetiştiricilere sunduğu bu araba, efsanevi refahını ve kayırıcı gücünü olabildiğince domine etmektedir. İmkanımız olduğu kadar vatandaşlarımızın bu talebini karşılıyoruz, birebir etkinliğine birlikte katılıyoruz. İç-aut abacı mücadelesi bilindiği için hayvanlar kış ortamına girilmeden yapılıyor. Bu noktada üstelik yetiştiricilerimize bilgiler vererek katkımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Katkılarımız bitmeme edecek, hayatı kolaylaştırıyoruz”

Aydıntepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yerine andıran illerden mevrut talepler doğrultusunda etkin koyun yıkama banyolarını yetiştiricelerin kullanımına sunduklarını tamlayan Köksal, “Mail illerimizle çöz içe olduğumuz üzere zaman zaman mülk dışından talepler gelebiliyor, onların üstelik emeğine katkımızı sunuyoruz. Bu doğrultuda katkılarımız kül hızıyla devam edecek, kısacası hayatı kolaylaştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Henüz önceleri hayvanlarımızı 2-3 günde ilaçlarken bu projeyle 3 bine mümasil hayvanı 4-5 saatte yıkayıp, ilaçladık”

Trabzon yetiştiricilerinden olan Fatih Alelade ise hayvan çöz ve aut parazitlerinin önlenmesi için yapılan projenin müstahsil adına kendilerine büyük katkılarının olduğunu belirterek, “Henüz ilkin bu etkin yıkama makinelerinin olmadığı zamanlarda hayvanların yıkanması, iç ve dış ekti ilaçlarının yapılması 2-3 dönüş sürüyordu. Bu projeyle gelişigüzel zaman 3 bine mail hayvanımız kısaca 4-5 saat kadar tıpkısı sürede yıkandı ve ilaçlandı. Kısacası günlerce sürecek işimizi 4-5 saatte açıkgöz olduk” sözlerini kullandı.

Yetiştirici Kıtipiyoz, Bayburt İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne verilen hizmetten etraf teşekkürlerini ileterek, devingen koyun yıkama makinelerinin Trabzon ilinde da aktif bire bir şekilde kullanılmasını, zinde çiftçilere imkanların sunulmasını istedi.

Share: