Kuş Cenneti Arin Gölü nâr altında

Kuş Cenneti Arin Gölü felaket altında

BİTLİS – Van Gölü Aktiviteleri 50 kişilik kol üyeleri, ateş altında olan ve 13 kilometrekare alana erbap olan Arin Gölü’nün çevresinde yürüdü.

Yağışların azalması ve sıcaklığın yükselmesine sadık ölçüsüz buharlaşma, bölgedeki akarsu, akmaz ve su kaynaklarının yanında barajların bile akarsu seviyesinde balaban düşüşe yol açtı. Bitlis’in Adilcevaz ilçesi sınırlarında bulunan ve Van Gölü’nün kuzey kıyısında saha alan, 1657 hektar alana eş ve deniz seviyesinden 1650 metre faziletli olan Arin Gölü, namevcut olma tehlikesiyle yüz yüze geldi. Kuraklığa dikkat gidermek amacıyla Van Gölü Aktiviteleri 50 kişilik takım, göl etrafında üslup gerçekleştirdi.

Konu ile ilişkin izah işleyen Van Gölü Aktiviteler Derneğin Komutan Yardımcısı Kutbettin Demir, “Dünyada toptan ısınmadan dünya tezyifkâr şişman bire bir sorun yaşanmakta. Çoğu bölgede göller kurumakta. Şuanda bulunduğumuz Adilcevaz Göldüzü köyündeki kuş cenneti Arin Gölü’ndeyiz. Kestirmece 200’e mümasil kuş türüne erbap olan Arin Gölü şuan gördüğümüz kadar yüzde 50 fariğ durumda. Bunların ati nesillere aktara bilmemiz gerekir” dedi.

Van Gölü Aktiviteler Topluluk Üyesi Çevin Alay ise “Şuan Arin Gölü’nün yüzdelik 50 civarında tıpkısı kuruma var. Bizde Van Gölü Aktiviteleri olarak bu konuya özen sarmak üzere 13 kilometrelik alana sahip olan Arin Gölü çevresini yürüyeceğiz. Sularımız kirlenmesin, Arin Gölü temiz kalsın” dedi.

Share: