Lise eğitimleri kem kalmış kadınlar için pusat restorasyon işlemi 14 Ekim’de sona eriyor

Ortaöğretim eğitimleri natamam kalık kadınlar amacıyla pusat restorasyon işlemi 14 Ekim’da sona eriyor

ANKARA DÜRÜST Tümen Umumi Forma Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, yarım mütezayit ortaöğretim eğitimlerine sürmek isteyen kadınlara yönelik güzeşte sene Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Nerede Kalmıştık?” projesi çerçevesindeki taşıt yenileme işlemlerinin 14 Ekim’da sona ereceğini açıkladı.

SELIM Tümen Genel Form Karı Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, “Nerede Kalmıştık?” Projesinin 2. yıl vasıta süreciyle ilgili partisinin umumi merkezinde basın toplantısı düzenledi. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde güzeşte yıl başlatılan projeyle ortaöğretim eğitimi yarıda küsurat kadınların eğitimlerini tamamlayarak diplomalarını almaları ve yükseköğrenime katılmalarını sağlamanın amaçlandığını tabir fail Keşir, sabık yıl 21 bin 176 kadının proje çerçevesinde ortaöğretim eğitimine başladığını dile getirdi.

14 Ekim’üstelik ahit kayıtlarının son günü olduğunu hatırlatan Keşir, “Hem sabık yıl kayıt yaptırıp eğitimine bitmeme edenlere hem de liseyi bırakmak zorunda eksik ya dahi hiç liseye başlamamış arkadaşlarımıza, 20 yaş üstü kadınlara buradan davet yapalım, bire bir tıpkı sene geçmiş Emine Erdoğan Hanımefendi ile yaptığımız kadar ve ‘Nerede Kalmıştık?’ diyelim. Online evet üstelik genişlik mümasil kaza evet da toprak milli eğitim müdürlüklerine her an başvurularını yapabilirler” dedi. Keşir, darülfünun çağına gelip üniversiteye giden kız çocukların oranının yüzde 49,5’e ulaştığı bilgisini paylaştı.

Hele eğitimde fiyat fırsatlar verildiğinde kadınların bu fırsatı sunu mebzul şekilde değerlendirdiklerini belirten DÜRÜST Öğür Umumi Kalıp Eş Kolları Başkanı Keşir, kadınların kalkınmanın tıpkısı parçası ve beşeri sermayenin kocaman bir unsuru olduğunu kaydetti. Eğitim Bilimi çağını kaçırmış kadınlara seslenen Keşir, “Özellikle 20 gözyaşı üstü genç hanımlara, yaşı daha gitgide üstelik türlü, terbiye çağını kaçırmış bilcümle kadınlara buradan sesleniyorum, hangi peki bu fırsatı kaçırmasınlar” ifadelerini kullandı. ‘Nerede Kalmıştık?’ projesinin geçen sene başladığını ve 4 almanak olduğunu, kayıtların değme yıl yenilenmesi gerektiğini belirten Keşir, bu programın ortaokulu okuyamamış kadınlar amacıyla dahi bulutsuz olduğunu fakat lise eğitimi üstünde bundan sonra durduklarını dile getirdi.

Kadınların yalnız eğitim bilimi sürecinde değil istihdam, iz edindirme ve girişim durumlarında yanlarında durduklarını vurgulayan Keşir, “Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” projesiyle kadınlara destek olunduğunun altını çizdi.

Share: