Lise eğitimleri nakıs noksan kadınlar üzere araç yenileme işlemi 14 Ekim’de sona eriyor

AK Öğür Genel Minval Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Saylav Ayşe Keşir, yarım kalan lise eğitimlerine beklemek isteyen kadınlara müteveccih geçen yıl Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Nerede Kalmıştık?” projesi çerçevesindeki pusat restorasyon işlemlerinin 14 Ekim’üstelik sona ereceğini açıkladı.

DÜRÜST Tümen Umumi Form Avrat Kolları Başkanı ve Düzce Mebus Ayşe Keşir, “Nerede Kalmıştık?” Projesinin 2. yıl anahtar süreciyle ilgilendiren partisinin genel merkezinde matbuat toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde sabık sene başlatılan projeyle lise eğitimi yarıda kalan kadınların eğitimlerini tamamlayarak diplomalarını almaları ve yükseköğrenime katılmalarını sağlamanın amaçlandığını rapor eden Keşir, güzeşte yıl 21 bin 176 kadının proje çerçevesinde ortaöğretim eğitimine başladığını dile getirdi.

14 Ekim’birlikte zaman kayıtlarının sonuç haset olduğunu hatırlatan Keşir, “Hem güzeşte sene anahtar yaptırıp eğitimine devam edenlere hem da liseyi hasrolunmak zorunda kalmış ya dahi tek liseye başlamamış arkadaşlarımıza, 20 gözyaşı üstü kadınlara buradan davet yapalım, bir ayrımsız yıl ilk Emine Erdoğan Hanımefendi ile yaptığımız kabil ve ‘Nerede Kalmıştık?’ diyelim. Online evet da bildirme yakın ilçe ya de toprak milli eğitim bilimi müdürlüklerine giderek başvurularını yapabilirler” dedi.

Keşir, darülfünun çağına gelip üniversiteye revan kız çocukların oranının yüzde 49,5’e ulaştığı bilgisini paylaştı.

Alelhusus eğitimde bedel fırsatlar verildiğinde kadınların bu fırsatı sunma ongun şekilde değerlendirdiklerini tamlayan SELIM Öğür Umumi Hat Kadın Kolları Başkanı Keşir, kadınların kalkınmanın benzeri parçası ve beşeri sermayenin büyük ayrımsız unsuru olduğunu kaydetti.

Eğitim çağını kaçırmış kadınlara seslenen Keşir, “Alelhusus 20 gözyaşı üstü canlı hanımlara, yaşı elan gitgide bile kabil, eğitim çağını kaçırmış tamam kadınlara buradan sesleniyorum, hangi tamam bu fırsatı kaçırmasınlar” ifadelerini kullandı.

‘Nerede Kalmıştık?’ projesinin geçen sene başladığını ve 4 yıllık olduğunu, kayıtların gelişigüzel sene yenilenmesi gerektiğini tamlayan Keşir, bu programın ortaokulu okuyamamış kadınlar amacıyla üstelik meydanda olduğunu fakat ortaöğretim eğitimi üzerinde imdi durduklarını dile getirdi.

Kadınların hoppadak yetişek sürecinde değil istihdam, patika edindirme ve kadem durumlarında yanlarında durduklarını vurgulayan Keşir, “Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali” projesiyle kadınlara bindi olunduğunun altını çizdi. – ANKARA

Share: