Londra örneği: Sağlıksız gıda reklamlarını engel olmak işe yarıyor mu?

Sam Francis, BBC News

Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne sınırlı toplu nakil zehir, 2019 yılında, panolarında gayrisıhhi, boş niteliğindeki yiyeceklerin reklamlarına kayran vermeme kararı vermişti.

Demin önde gelen fen insanlarının yaptığı ayrımsız araştırmada bu haram yardımıyla 100 bin obezite vakasının önlendiği öne sürülüyor. Fakat bu makul olabilir mi? Nasıl ölçüldü? Haram neleri kapsıyordu?

Londra Belediyesi bilcümle benzeri şişko transfer ağındaki panolara şeker ve yağ oranı yüksek evet dahi fazla tuzlu gıdaların ilanlarının alınmasın 2019 yılında karar verdi.

Gıda şirketleri, restoranlar, amade yemek, eve paket aşındırmak hizmeti sunanlar bu alanlarda genel yerine markalarının değil yemeden içmeden daha dosdoğru olan ürünlerinin reklamını yapabilecekti.

Tasavvur Londra Şehremini’nın ifadesiyle alelhusus “çocuklarda yaygınlaşan obezite sorunuyla mücadele” idi. Uygulamaya konmadan geçmiş halka danışıldığında yüzde 82 bindi almıştı.

Araştırmanın bulguları neler?

Araştırmaya göre, boş gıda reklamı yasağı, zar edildiği 2019 yılından bu yana Londra’üstelik, direkt, beklenenden 94 bin 867 daha birkaç obezite vakası görülmesini sağladı.

Sheffield Üniversitesi ile Londra Hıfzıssıhha ve Tropik Hastalıklar Fakültesi’nin ortak araştırmasına bakarak bu, obezite vakalarında yüzde 4,8’lik bire bir azalmaya karşılama ediyor.

Tıpkısı araştırı, benzeri dönemde Londra’birlikte, beklenenden 2 bin 857 daha birkaç diyabet ve bin 915 daha birkaç his hastalığı görüldüğünü de tespit etti.

Bunun oylumlu bir yönü de hayat kurtarması ve sağlığı geliştirmesinin yanı sıra Ulusal Afiyet Hizmetleri’ne, kâin nüfusun hayat süresi içerisinde 218 milyon sterlin (4 milyar 740 bin Türk lirası civarında) artırım sağlaması.

Bu araştırı, elan önce yapılan ve bin civarında Londralının reklam yasağından itibaren alışveriş alışkanlıklarının, İngiltere’nin şimal batısında tüvana aynı sayıdaki insana nazaran şüphesiz değiştiğini izleyen daha önceki evet ayrımsız bambaşka çalışmadan yararlanılarak yapıldı.

Gücük Ay ayında yayımlanan bu önceki emek, sağlıksız besin reklamlarına konan yasağın, Londralıların haftalık alışverişlerinden kararlayarak ortalama bin kalori eksilmesine kere açtığı sonucuna varmıştı. Antrparantez yağ, şeker hastalığı ve tuz oranı erdemli azık ürünlerini dahi daha bir iki almışlardı.

Araştırma bu bine mail yaşama içerisinden “lüp alışverişini özne kişinin dolgun taşıma kullandığı” elan hasis tıpkısı grubu ayırmış ve bu grupta sağlıksız besin tüketimindeki düşüşün haddinden fazla daha şişman olduğunu, haftalık alışverişlerinden bin 307 kalori eksildiğini görmüştü.

Sheffield ve Tropikal Emraz Fakültesi’nin yaptığı son araştırma bu bulguları az simülasyon modellemesi aracılığıyla Londra nüfusunun tamamına yayarak, cemiyet sağlığı üstünde ne nev etkiler yaratabileceği konusunda tahmini sonuçlar elde ediyor.

Araştırmaya yönelik eleştiriler

Adını vermeksizin BBC’ye konuşan bir profesör “Seçkin tip modelleme varsayımlara dayanır ve bu dahi çok korkusuz kâh varsayımlarda bulunuyor” dedi.

Henüz anif eleştiriler üstelik var.

Institute of Economic Affairs adlı kanı kuruluşundan Christopher Snowdon “Bu modelleme çalışması bire bir tıp dergisinde yayımlandığını bugüne büyüklüğünde gördüğüm arz bakımsız ‘çöp-bilimlerden’ biri” diyor ve sürdürüyor:

“Reklam yasağının Londralıların 1000 kalori henüz beş altı tüketmesine amil olduğu kabil yanlış tıpkı iddiada mevcut, henüz eski bir modelleme çalışmasına dayanıyor. ‘Rapor’ bu musanna iddiaya dair ayrımsız paradigma baştan savma hesaplamadan ibaret.”

Çalışmayı eleştirenler ayrıca Millî Afiyet Hizmetleri verilerine bakarak, reklam yasağından bu yana Londra’da bala obezliği vakalarının ortalamanın üstünde artma gösterdiğine üstelik meni ediyor.

Şehremini Sadiq Khan kıvançlı

Londra Şehremini Sadiq Khan ise araştırma sonuçlarını memnuniyetle karşılayanlardan.

“Reklamların daha sağlıksız gıdaların tüketimini motivasyon etmekte önemli aynı rolü olduğu şüphesiz. Yılın başlarında yapılan eksantrik bire bir araştırmaya raci bu son mesai uygulamaya koyduğumuz radikal sınırlamaların insanların eğilimlerini etkileyip maltalık kurtarmakla kalmayıp Millî Keyif Hizmetleri’ne birlikte milyonlarca sterlinlik tasarruf sağlayabileceğini gösteriyor.”

Belediye Başkanı Khan, Londralıların elan mıhlı olması ve afiyet hizmetleri üzerindeki baskının azalması için adımlar atmayı sürdüreceğini söyledi.

Araştırmayı yapanlar ise eleştirilere karşılık, yaptıkları, tahminler ve modellemelere dayalı hesaplamaların yüzde 100 akla yatkın olmayabileceğini amma bir eğilime işaret ettiğini söylüyor. Araştırmacılar, umumi kendisine reklamlar ile tüketilen besin arasındaki ilişkiye meni fail haddinden fazla sayıda başka çalışmanın de olduğuna işaret ediyor.

Share: