Mağrip Anadolu’nun İlk Yerleşim Yerinin Bilecik Olduğu Tübitak Yoluyla Onaylandı

Bilecik Belediyesi’nin katkılarıyla Bahçelievler Mahallesi’nde yapılan kazı çalışmalarında kentte ilk yerleşimin 9100 yıl geçmiş kurulduğu belirlendi. Günindi Anadolu’da bildik arz sakat iskân yerinin Bilecik olduğu, Türkiye Bilimsel ve Maharet Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) incelemeleri sonrasında onaylandı.

Bilecik Belediyesi, kazıların ardından Belediye ile TÜBİTAK arasında yapılan protokol kapsamında arkeolojik buluntuların yaş tayini analizlerinin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Daha geçmiş yapılan analizlerle beraber, karbon kalıntıları ve herif kemikleri üstünde yapılan testler sonucunda 25 örnekten serencam elde edildi. Bu sonuçlar çatlak kocaoğlan başında, Q1 seviyesi olarak tanımlanan Avrupa’nın önde mevrut haber dergilerinden birisi olan Mediterranean Archaeology and Archaeometry (MAA) dergisinde yayımlandı.

YERLEŞİK HAYATA İLİŞKİN KALINTILAR ELDE EDİLDİ

Bilecik Müzesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erkan Dikme vasıtasıyla sabık yıl Bilecik Belediyesi’nin anne sponsorluğunda gerçekleştirilen kazı bilimsel kazılarda, yemeni planlı evlerin ortaya çıkarıldığı Bahçelievler’deki kazı alanında adam ve efsanevi kalıntılarının beraberinde insanların günce hayatlarında kullandığı it canlı çok dil materyal bile ortaya çıkarılmıştı.

8600 YIL ÖNCESİNE RACI MÜZİK ALETİ BULUNDU

Gün Batısı Anadolu’da ilk defa ekincilik ve hayvancılık yapmayı bilici, farklı materyallerden aletler üreten karye sakinlerinin araştırıldığı kazı bilimsel kazılarda kâin en kocaman objelerden biri ise üflemeli bir çalgı aleti kalıntısı oldu. TÜBİTAK tarafından yapılan analizlerle, kemikten mamul olan ve flüt/düdük adına tanımlanan çalgı aletinin cümle 8600 sene önceye ilgilendiren olduğu, böylece Rum’da bilinen önceki çalgı aletlerinden birinin Bilecik Bahçelievler’birlikte bulunduğu kesinleşmiş oldu.

DNA SONUÇLARI BEKLENİYOR

Kazılarda bulunan iskeletleri inceleyen Hacettepe Üniversitesi Insan Bilimi Bölüm Başkanı Yılmayan Tamam Erdal’ın ODTÜ ile kuma gerçekleştirdiği DNA çalışmalarının ise gelecek sene sonuçlanması bekleniyor. Böylelikle Bahçelievler’üstelik etkili toplumun kökeni anlaşılabilecek.

Aralık kocaoğlan ortasında, Bilecik Belediyesi vasıtasıyla tevhit edilecek arkeoloji çalıştayında Türkiye’nin önde mevrut üniversitelerinden ati 15 âlim, Doç. Dr. Erkan Dikme ile birlikte Bahçelievler kazılarındaki sonuçları ve bölgenin Rum üzere önemini tartışacaklar.

Share: