Malatya ekonomi haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da yaklaşan şita öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci el soba, kışın uzun ve antipatik geçtiği şark illerine gönderiliyor. Eskimemiş soba fiyatlarının faziletli olması nedeniyle vatandaşların ikinci el sobalara yöneldiğini belirten ustalar, ikinci halk soba satışlarının artarak devam ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda andıran kış mevsimi dolayısıyla etkin eyyam yaşanırken, ikinci halk sobalara olan ilişki ise esnafın yüzünü güldürüyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde kayran kayran Veca, Bingöl ve Van başta tevessül etmek amacıyla bir nice kente ikinci el soba satışı işleyen ustalar; yıpranmamış tıpkısı sobanın üç ila beş bin TL, ikinci halk bir sobanın ise bin ila bin beş beniz TL dolayında satışa sunulduğunu ifade ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, tamirat işlerinde bahir yaşadıklarını kaydederek, “Cet mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana bitmeme ettiriyoruz. İkinci umum sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci ahali soba fiyatları sabık yıla bakarak yüksek olmasına rağmen talepler sunturlu. Kullanılmamış benzeri soba fiyatı üç ila beş bin TL dolayında, ikinci ahali tıpkı soba fiyatı ise bin ila bin beş yüz TL aralığında değişiyor. Fiyatları uygun olan ikinci ahali sobalara alelhusus mekân iller talebin aşkın olduğunu tabir eden Ersoy, “Ayrımsız zamanda 20 yıldır maşrık illerine da soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonra bizlere sattığı sobaları tamirat ederek Van, Muş, Hakkari ve Dert’ya kadar gönderiyoruz. Haddinden Fazla mail zamanda Bingöl’e 100 nüsha ikinci halk soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Görgülü Emlek da ikinci halk soba satışlarının, kullanılmamış soba satışlarından fazla olduğunu aktararak, “Kestirmece 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Yaklaşan kışla birlikte soba satışlarında tıpkı cümbüş var amma tercihler imdi ikinci umum sobalara müteveccih. Yeni soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci umum sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde eskimemiş sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye konuştu. – MALATYA

Share: