Malatya Hayvan Bilimi Bahçesinin sakinleri bu sene 32 çocuk dünyaya getirdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zooloji Bahçesinde ceylan, zer geyik, lama, aldanmaz, kanguru üzere mütenevvi efsanevi türlerinden 32 yavru dünyaya geldi.

Battalgazi ilçesine mecbur Orduzu Turgut Özal Gusto Parkı’nda kısaca 4 yıl ilk hizmet vermeye başlayan hayvanat bahçesi, arslan, kaplan, aldanmaz, ayı, lama, kanguru, ahu ve deve kuşu kadar 78 türden 1300’ün üzerinde hayvana ocak sahipliği yapıyor.

70 dönümlük alana oturmuş hayvanat bahçesindeki efsanevi sayıları, eskimemiş doğumlarla artıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hanifi Acara, AA muhabirine, hayvanat bahçesinin domuzuna bir gezinti alanı olduğunu, sabık yıl 54 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

Bu yılın zooloji bahçesi açısından eli nimetli geçtiğini dile getiren Enerjik, “Hayvan Bilimi bahçemizde 32 yıpranmamış çocuk dünyaya geldi. Bu yıl 6 ahu, 9 cüce direngen, ikişer beyaz zehir geyik, değerli geyik, fetiş keçisi, midilli, üçer yaban keçisi, kurt, birer örümcek maymunu, lama ve kanguru doğdu.” diye niteleyerek konuştu.

Lama, ceylan, kanguru ve keklik yavruları teberru edildi

Türkiye’deki farklı hayvanat bahçeleriyle iş birliği süresince olduklarını, kullanılmamış doğan hayvanların bire bir kısmını farklı illere gönderdiklerini rapor eden Enerjik, şunları aktardı:

“İki hafta evvel Kayseri Zooloji Bahçesine 2 ceylan, birer lama ve kanguru ile 6 keklik hibe ettik. Daha önceki üstelik onlar bize efsanevi göndermişti. Buradaki havyanlar genelde başka zooloji bahçelerinde doğma ve yaşamışlar. “

İki veteriner ve hizmet elemanlarıyla hayvanlara lüzumlu bakımların yapıldığını anlatan Acar, “Yıpranmamış üyelerimizle beraber hayvanlar bahçemiz elan dahi şenlenmiş olacak.” dedi.

Hayvanat bahçesinin mesire alanıyla çöz içe olduğunu, yer illerden da ziyarete gelenlerin bulunduğunu kaydeden Enerjik, şöyle devam etti:

“Güzeşte sene 54 binden çok güç zooloji bahçesini konuşma etti. Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda okullardan grup halinde mevrut öğrencilerden bile ecir almıyoruz. İl Milli Yetişek Müdürlüğü ile gelişim birliğimiz var. Malatyalı hemşehrilerimiz büyüklüğünde il dışından gelenler var, Adıyaman, Elazığ ve Sivas’tan ziyaretçiler geliyor.”

Share: