MALATYA VALİSİ HULUSİ ŞAHİN: 5,6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ HAREKET BİZİ PSİKOLOJİK KENDISINE VURDU

MALATYA Valisi Hulusi Delimsirek, 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremin arkası sıra şehrin normalleşmeye başladığı sırada 5,6 büyüklüğündeki depremin meydana geldiğini belirterek, “Malatya acul toparlandı. Ta kim 5,6 kullanılmamış benzeri sarsıntı bizi vurdu. Bu 30 kadar binamızı yıktı, bunlar gösterişli hasarlı binamız filhakika. Amma 2 vatandaşımız eşyalarını alırken son etti. Ama psikolojimiz ağız ağıza yıkıldı. Bu bitmeyecek mi şeyi oluştu. İnsanlar yavaş yavaş normal hayata dönerken, AVM açılmıştı, marketler açılmıştı, eczaneler açılmıştı, normal avlu başlamıştı. Bu sonuç depremden sonraları sil yeniden yeniden döndük.”dedi.

Malatya Valisi Hulusi Şahin, AFAD Eş Güdüm Merkezi’nde kente mevrut sanatçıları ağırladı.

Ilbay Atmaca, insanların psikolojik desteğe çok ihtiyacının olduğunu belirterek, “Demincek son dönemlerde bizim psikososyal desteğe ihtiyacımızın ne kadar çok olduğunu görüyoruz. Bununla ilişkin üstelik adımlar atıyoruz. Esasen sizlerin ziyaretini dahi biz bu kapsamda haddinden fazla kızıl buluyoruz ve devamının üstelik gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu psikososyal bindi, ani benzeri konuşma, aynı moralle bitmiyor. Bunu sistematik bire bir şekilde, düzenli bire bir şekilde fora etmek lazım. Zira titreme sonrası ruhsal gerilim bozukluğu çokça ciddi ayrımsız şekilde günler geçtikten sonra artarak ortaya çıkıyor. Tığ da depremzedeyiz. Zat içimizde bile görüyor ve yaşıyoruz. Nedeniyle sizlerin ziyaretleri haddinden fazla değerlidir, kızıl olacaktır.”diye konuştu.

‘SANKİ ACUN ALLAK BULLAK OLUYORDU’

7,7 kadar meydana mevrut depremin ardından yaşananları anlatan Vali Atmaca, “6 Şubat sabaha alın hepimiz bir sarsıntıyla uyandık. Amma bu tıpkı hareket kadar değildi. Sanki dünya altüst oluyordu, üstümüze güya çatı etrafımızdan dolanıyor üzere geliyordu. Tığ çıktık, acul benzeri şekilde valiliğe geldik. Süreci yönetelim diye niteleyerek. Çokça soğuktu. Malatya’nın ekstra ayrımsız problemi bile begayet antipatik ve tipi kar yağışı vardı.”dedi.

O sırada hafif sartı olması konusunda Ilbay Delicesine, şöyle konuştu: “beraber bire bir alelade depremler oluyor. Rahat olun. Bire Bir ağırbaşlılık yok. Burası polat benzeri binadır. Sallanır amma bire bir molekül gayrimümkün, bulut etmeyin. Güneye açılan yolu yani bilcümle Akdeniz’e açılan yolu kapanmıştı. Oradaki bire bir tünelde yaşanan sorundan dolayı. demir yolu bağlantımız oradaki viyadükte yaşanan problemden ekolojik ortam kapanmıştı. Sivas ve Ankara istikametimiz tipi kapanmıştı. bir anda şehir öz kaderiyle birlikte kadar kaldı. İşte o dönemde Elazığ yolu o da yani 45 dakikada gideceğimiz kere 5-6 saatte ancak ulaşılabilir bire bir seviyedeydi, ama gine üstelik Elazığlı komşularımız bize yapay solunum oldular. Epey sıhhatli olsunlar O arada saat 13.25 sıralarıyla tığ valilikteydik. Çok kısık tıpkı ikinci büyük depremi yaşadık. Bunu haddinden fazla henüz incitici yaşadık. Zira bize henüz yakındı.”

RASTGELE 4 BİNADAN BİRİSİ YIKILDI YAHUT AĞIR HASAR GÖRDÜ

Ilbay Delimsirek, Malatya’yı 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremin etkilediğini belirterek, “Malatya’nın yıkımı haddinden fazla balaban oranda ikinci depremde oldu. O nedenle Malatya ölü sayısı itibariyle diğer şehirlere bakarak henüz avantajlı aynı duruma geldi. Çünkü insanlar sokaktaydı. Evlerini boşaltmışlardı. Yoksa yıkım kendisine Malatya, oldukça çokça iri tıpkısı katabolizma gördü. 414 bin müstakil seksiyon var bu şehirde.. Şu temel büyüklüğünde gördüğümüz 100 bini buldu; yıkık, okkalı hasarlı evet üstelik ivedi yıkılacak. Her 4 binadan 1 tanesi yıkıldı evet da kısık hasar gördü. 800 bin nüfuslu aynı şehirden bahsediyoruz. Bunu siz şayet nüfusa vursanız haddizatında çok ne kadar balaban tıpkısı ne badire atlattığınızı görürsünüz, ama 1200 civarında irtihal sayımız var. Amma umum kapasite elimizden çıktı. Hamamlar yıkıldı, fırınlar yıkıldı, lokantalar yıkıldı, oteller yıkıldı ya üstelik kullanılamaz ağıl geldi. Pespaye çokça baskı ayrımsız süreçten geçti. Bu şehrin inşallah fena hâlde günlerde gelirsiniz, gösteririz. Beydağı’nın derhâl eteklerinde hakeza kayadan devasa tıpkısı akarsu çıkar, aynı pınar yarar, tertemizdir. Bilcümle şehir arıtılmaya ister olmayan, arı sili. akarsu içer. Bu su balçık akmaya başladı. Yüzde 10’lara düştü celal olarakta. Bildiğiniz mil geldi. Akarsu içemedik. Akarsu veremedik vatandaşlarımıza. O ilk birkaç günlük dönemi açtıktan bilahare yavaş yavaş komşularımız yetişmeye başladı. Erzincan geldi, Sivas geldi, Van yetişti. Derken bir anda bilcümle gücüyle milletimiz Malatya’nın yardımına koştu. Çok acul aynı şekilde toparlanmaya başladık. Elbette ihtiyaçlar bitmiyor. Yani ayrımsız elan aşıyorsunuz, tıpkısı bambaşka ateş, bire bir eksantrik dağın zirvesiyle karşılaşıyorsunuz. İlk anda taharri kurtarmayla uğraşıyorsunuz. Canları enkazın altından almaya çalışıyorsunuz. Bire Bir müddet bilahare insanlar yaşayacak akarsu istiyor, aşındırmak istiyor, barınacak vadi istiyor. Isı istiyor, tıpkısı ısıtmanız geçişsiz insanları. Birini aşıyorsunuz, başkası geliyor.”diye niteleyerek konuştu.

5,6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ ZELZELE BİZİ PSİKOLOJİK VURDU

Vali Delice, Malatya’nın evvel iki sarsıntı sonrası hızlı toparlandığını fakat 5,6 büyüklüğündeki depremin ruhsal olarak insanları yıktığını vurguladı. Vali Delicesine, sözlerini şöyle sürdürdü:

” Malatya aceleci toparlandı. Taa ki 5,6 kullanılmamış bir yer sarsıntısı bizi vurdu. Bu 30 kadar binamızı yıktı, bunlar okkalı hasarlı binamız elhak, amma 2 vatandaşımız eşyalarını alırken ebedî uyku etti. 34 vatandaşımız enkaz altında kaldı, ancak çokça acul tepki gösterdik ve 32 vatandaşımızı aktif aldık. 30 büyüklüğünde binamız yıkıldı, ama psikolojimiz ağız ağıza yıkıldı. Bu bitmeyecek mi şeyi oluştu. İnsanlar yavaş yavaş normal hayata dönerken, AVM açılmıştı, marketler açılmıştı, eczaneler açılmıştı, normal hayat başlamıştı. Bu akıbet depremden sonra sil yeniden yeniden döndük. Şöyle ayrımsız ruhsal oluştu, bitmeyecek mi? Tekrar mi? Tekrar mi? Bunu aşmaya çalışıyoruz. Şimdi en nazik bariyerimiz, ruh bilimsel benzeri engel. Onu aşabilirsek,dolaşma geçtikçe, artçılar azaldıkça, gene yerine oturmaya başlıyor. Buralarda sizlerin destekleri çok cesim. Morale ihtiyacımız var. Gayrı herhangi bir şeyi çözüyoruz. Ama maneviyat geçişsiz. Ayrımsız çiğin geçişsiz. Başımızı koyacağımız ve avunç bulabileceğimiz bir omuz geçişsiz. O açıdan üstelik sizlerin ve bütün dostlarımızın, milletimizin bölgeye desteğini çekmemesi lazım. Hepsinin desteğe ihtiyacımız var.”

(

Share: