MALATYA’DAN SAMSUN’A GELEN DEPREMZEDE AİLE SMA HASTASI KIZLARI İÇİN YARDIM BEKLİYOR

MALATYA’da yaşanan deprem nedeniyle Samsun’a alışılmak zorunda kalan Polat ailesi, SMA hastası 19 maaş kızları Eliz Lina Polat için arkalama bekliyor. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin peşi sıra fahri aynı karı marifetiyle Malatya’dan Samsun’a yerleştirilen depremzede Çelik ailesi, SMA hastası 19 aylık kızları Eliz Lina amacıyla müzaheret kampanyası başlatıldı. Valilik izniyle başlatılan ve 20 çevrim sonraları bitecek olan kampanyada, 4 milyon TL henüz toplanması halinde Eliz Lina, Almanya’da tedavi görebilecek.

“DEPREMDEN KURTARDIK, SMA’DAN KAYBEDEMEYİZ”

Kızının SMA hastası olduğunu söyleyen baba Oktay Çelik (36), Malatya’da evimizi, eşimizi ve dostlarımızı kaybettik. Depremden periferi, kızımız SMA hastası olduğu ve kampanyasını devam ettirebilmek için Samsun’a karışmak zorunda kaldık. Malatya’dan Samsun’a geliş sürecimiz çokça güçlü oldu. İki yer sarsıntısı yaşadık ve bunların sonucunda evimiz kullanılamayacak ayla geldi. Orada devam eden bire bir kampanyamız vardı. Depremlerden çevre 2-3 dolaşma arabada yattık. Eliz’in enfeksiyonu artınca orada duramayacağımızı anladık. Gönüllü tıpkı ailemiz iyi olsun bizlere evini açtı dedi.

Kampanyayı Samsun’da bitmeme ettirdiklerini dile getiren Oktay Polat şunları söyledi

Depremde bir nice madde kaybettik ama kızımızı SMA’dan kaybetmek istemiyoruz. Kızımız üzere arkalama bekliyoruz. Şu ana kadar kampanyamızın yüzde 90’ı tamamlandı. Depremden sonraları kampanyamız yavaşladı. Valilik iznimizin bitmesine 20 çevrim kaldı.Bu sürede küsurat miktarı toplayıp kızımızı ilacına sarmak istiyoruz. Kampanyanın tamamlanması için 34 milyon TL toplanması gerekiyor. Tığ bunun 30 milyon TL’sini topladık. İkinci vilayet izni üzere yapılan başvurular zamanı uzatacaktır. Bizim kaybedecek bir zamanımız kalmadı. Desteğe ve yardıma ihtiyacımız var.

“BU PARAYI TOPLAYAMAZSAK ALACINI ALAMAYACAĞIZ”

Eliz Lina’nın son durumu üzerine bilgelik veren esas Sır Polat (27) ise, Eliz şu anda 19 mahiye oldu. 2 yaşına girmeden ilacını alması lazım. 1.5 aydır fizik otama göremiyoruz. Eliz bronşit oldu. Depremden 1 hafta geçmiş de kilolu bakımda yatmıştı. Kasları ötede yordamsız durumda. Sürekli parasız oluyor ve enfeksiyon kapıyor. Benzeri an önceki ilacını alması gerekiyor. Hangi büyüklüğünde tez ilacını alırsa alışılagelen çocuklara dolaşım olasılığı o büyüklüğünde yüksek oluyor. Doktorlarımızın bize vermiş olduğu oranlar yüzde 95 ile 98 arasında. Biz bu volta olasılığını zayi etmek istemiyoruz. Şayet bitiremezsek Eliz 2 yaşına girdiğinde ilacını almamış olacak?? ifadelerini kullandı.

Share: