Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü etkinlikleri Ahlat’ta pahal katılımla sürüyor

Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları “1071 Melik Alparslan Yabani Armut Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki kavim bahçesinde yoğun katılımla bitmeme ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı vasıtasıyla kombinasyon edilen programın ikinci gününde Ahlat Ulus Bahçesi’ne mevrut ziyaretçiler, illerin anane ve göreneklerini tanıtıcı 51 tematik çadırı dolaştı, güreş, süvari cirit ve atlı okçuluk gösterilerini takip etti.

Davul zurna eşliğinde yapılan el oyunları gösterilerini izleyen, halay çeken ziyaretçiler, stantları gezerek kadınların ürettiği el emeği ayn nuru ürünleri ile tematik çadırlarda açılan hüsn-ü merkez ve cilt atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

Aileleriyle etkinliğe katılan füru bile kendileri için oluşturulan alanlarda golf, ayak topu, basket, mangala, aşırtı atma kabil anadan görme oyunları oynadı, ağababa bindi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın dinleti verdiği, tiyatro ekibinin eylem yaptığı alanda, yurdun ciharıyek yanından ve bitişik ülkelerden gelen misafirler, dönme boyu devam fail etkinliklerle eğlendi.

Ziyaretçiler, değişik yörelerden gelenlerin seslendirdiği türküleri dinlerken tıpkısı yandan birlikte alanın güvenliğini sağlayıcı polis ve jandarmanın süvari birlikleriyle fotoğraf çektiriyor.

Bitlis Emniyet Müdürlüğü gidiş geliş ekiplerinin çocuklara trafik kuralları için brifing yaptığı etkinliklerde, UMKE, 112 afiyet ekipleri bile vatandaşlara afiyet hizmeti veriyor.

Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban, AA muhabirine, Anadolu’yu daraç eden, İslamlaştıran ve Türkleştiren kibar orduyu tesit etmek amacıyla toplandıklarını söyledi.

Etkinliklerin mülevven geçtiğini anlatan Çoban, “81 ilimizin seçme aracılığıyla insanlar koşarak gelmiş ve burada buluşmuş. Melik Alparslan’ın çağrısına uyarcasına sistem burada. Milletimiz ortak değerlerde, eş paydada buluşmanın hazzını yaşıyor. Diyarbakır, Edirne, Kars, Hakkari, Manisa, İzmir ve özge kül iller Ahlat’ta buluşmuş. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ile nazik ayrımsız medeniyetin mensubuyuz. Kuma değerlerimizde yegâne bir sembol, tek vatan ve tek oran şuuruyla buradayız. Tanrı birliğimizi daima kılsın. Ülkemizi seviyoruz ve tarihimizi muhafaza ediyoruz.” diyerek konuştu.Share: