Mardin’de yüzde 50 hibe ile çiftçilere 3 bin titrem yemleme dağıtıldı

Mardin Büyükşehir Belediyesi ve İl Ekincilik Müdürlüğü ortaklığında, yaşanan susuzluk zımnında kalan yem maliyetlerine alın efsanevi üreticilerini arkalamak amacıyla yüzde 50 hibe ile 3 bin ton benzen yemi dağıttı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Keyif İşleri Ofis Başkanlığı ve İl Tarım Müdürlüğü, mevki genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle mütezayit yemleme fiyatlarını etken efsanevi üreticilere yansıtmamak ve üretimi tezyit etmek için “Yeterli Beslendim, Verimim Arttı; Muvazeneli Beslendim, Kalitem Arttı” Projesi’ni hayata geçirdi. Proje çerçevesinde Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Mahmut Demirtaş’ın katılımlarıyla, İl Tarım Müdürlüğü avlusunda planlı program ile site genelinde bin 645 işletmede, kestirmece 10 bin kocabaş ve tahminî 100 bin küçükbaşın yem ihtiyacını karşılamaya yönelik, 3 bin titrem benzen yemi dağıtımı gerçekleştirildi.

“Yaklaşık 8 kamer sonraları vatandaşlarımız sürekli konutlarına yerleşecekler”

Depremin peşi sıra devlet, budun el ele vererek sıkıntıları ve yaraları sarmaya başladıklarını belirten Ilbay Demirtaş, “Ayrımsız taraftan oba kentler, benzeri taraftan taşımalık kentler kurulmaya başlandı. Mihman konutların temelleri atılmaya başlandı. Yaklaşık 8 kamer sonraları vatandaşlarımız temelli konutlarına yerleşecekler. Zelzele dolayısıyla Mardin’e gelen kestirmece 35 bin vatandaşımızı evlerimizde, yurtlarımızda, misafirhanelerimizde, misafir ederek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Böyle kapalı bir zamanda kapılarını ve gönüllerini açmalarından ufuk Mardinli hemşehrilerime teşekkürname ediyorum” dedi.

“3 bin titrem yemi çiftçilerimize ve köylülerimize dağıtacağız”

Mardin Büyükşehir Belediyesi yerine İl Tarım Müdürlüğü ile birlikte kandırıcı tıpkı projeyi hayata geçirdiklerini tamlayan Ilbay Demirtaş, “Mardin ayrımsız ekincilik kenti, aynı turizm kenti, bir sanayi kenti ve transit ticaretin merkezidir. Mardin Büyükşehir Belediyesi kendisine tarımın ilimizde gelişmesi için haddinden fazla şişman katkılarımız oldu. Bugüne büyüklüğünde 29 proje gerçekleştirdik. Bunun çiftçilerimize katkısı yaklaşık 145 milyon lira civarında. Bunun yarısından fazlasını Büyükşehir Belediyesi kendisine karşıladık. İl Ekincilik Müdürlüğü, YİKOP, GAP ve çiftlerimizin katkılarından dünya teşekkür ederim. Mardin’imizde 75 bine yakın büyükbaş ve 1 milyona geçenlerde küçükbaş efsanevi var. Bizim katiyetle efsanevi sayısını artırmamız gerekiyor. Tarım alanlarımız çokça serbest, dağlarımız ve meralarımız var. Buraların yersiz kalmaması geçişsiz. Hepimizin üreterek mutluluk ekonomisine katkıda bulunmamız lazım. Çiftçilerimizin yükünü tenkis etmek hesabına 3 bin ton yemi çiftçilerimize ve köylülerimize dağıtacağız. Hem ten üretimine hem de süt üretimine büyük katkısı olacak. İnşallah ekonomiye kilolu bire bir yardım sağlayacağız. Projenin hazırlanmasından emeği sabık tamam arkadaşlarımıza çokça teşekkürname ediyorum” ifadelerinde bulundu. – MARDİN

Share: