Marmara’nın batısı için ‘kuvvetli yağış’ uyarısı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü (MGM), Marmara Bölgesi’nin batısı üzere kuvvetli yağış uyarısı yaptı. MGM İstanbul Kesim Hesap Pusulası ve Erken Ihtar Merkezi’nce yapılan açıklamada, öğleden bilahare Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde yerel olarak akva bora ve asuman ses sağanak beklendiği bildirildi.

“DİKKATLİ VE TEBDİRLİ OLUNMASI İSTENDİ”

Açıklamada larpadak dominant, taşkın, sebep, domestik mahmul yağışı, yağış çabucak kuvvetli rüzgar ve hortum tekevvün riski üzere olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

5 GÜNCE GELGEL NITELIK RAPORU ÜSTELIK YAYINLANDI

Hava Bilgisi’nin 5 günce hava raporu hesap haritasına göre yurdun batısı yarından itibaren yağışlı gelgel sisteminin etkisi altına girecek. İstanbul’da ferda başlayacak bora yağış cumartesi gününe büyüklüğünde etkisini sürdürecek.

ŞEN: SICAKLIKTA DEĞİŞİKLİK YOK

Hava Bilgisi uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen de içtimai medya hesabından yağışla ait paylaşımda bulundu. Abat, “Bugün meridyen düzlemi saatlerinden itibaren Marmara’da yağmur var. çıktı güney ve batısında görülecek. İstanbul’da hafif namına görülebilir. Marmara’da canlı yağış çarşamba ve perşembe haset… Sıcaklıkta ayrım bulunmayan” ifadelerini kullandı.

İLLERE GÖRE ÇEKICILIK DURUMU

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün bildirme faziletli sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Bir Iki bulutlu ve vazıh, öğleden bilahare modüler bulutlanmış 36

İstanbul: Parçalı gitgide vadi düz haddinden fazla bulutlanmış, öğle vakti saatlerinde yerli boğanak ve gök patırtılı bora yağışlı 32

İzmir: Birkaç bulutlanmış ve münhal, öğleden sonradan parçalı bulutlanmış 32

Adana: Modüler kayran kayran çok bulutlu, kuzey ve maşrık ilçeleri yerli bora ve asuman curcunalı boğanak yağışlı 34

Antalya: Birkaç bulutlu ve belirgin 31

Samsun: Beş Altı bulutlanmış ve örtüsüz, öğleden sonra parçalı bulutlu 30

Trabzon: Modüler bulutlanmış 29

Erzurum: Parçalı bulutlanmış 28

Diyarbakır: Beş Altı bulutlanmış ve celi 39Share: