Marmaris Ticaret Odası Başkanı Ayhan: “2023 yılında çoğalan bir turizm yılı bizi bekliyor”

Muğla Odaları ve Borsa Ortak Toplantısı’nda meşveret yapan Marmaris Tecim Odası Yönetim Kurulu Başkanı S. Mutlu Ayhan, “Büyüklük namına sonuç 3 yılda salgın, coşkunluk, başat, zelzele gibi art arda yaşadığımız afetlerin ardından nihayet 2023 yılında artağan tıpkısı turizm yılı bizi bekliyor” dedi.

Geçtiğimiz bölüm Muğla’birlikte, Muğla Bölüm ve Borsa Yönetim Kurulu ve Divan Başkanları, Yönetim Kurulu üyeleri ve Muğla Valisi’nin dahi katıldığı toplantı sırasında aynı konuşma fail MTO Başkanı Ayhan yaşanan yer sarsıntısı afetinin soylu erki tahribatını gözler önüne serdi. Komutan Ayhan, sunma kısa sürede toparlanma yaşanabilmesi üzere turizm sektörüne çok hisse senedi düştüğünü belirtirken, 2023 yılından çok umutlu olduklarını ekledi.

Komutan Ayhan, yaklaşık 2 milyon koltuğun Dalaman Havalimanı’na yer edildiğini, bu sayede Marmarisli turizmcinin binnetice yüzünün güleceğini tabir etti. Ayhan şu bilgileri verdi; “Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna çatışma Dalaman Havalimanı’na Bir Krallık’tan 1 milyon 280 bin, Rusya’dan 252 bin, Ortadoğu ülkelerinden 133 bin ve değişik Avrupa ülkelerinden 335 bin oluşmak için toplam 2 milyon dayak en edildi. Sezonu bu rakamlarla tamamlayabilirsek ekonomimiz için nazik bir canlanma olacağına inanıyorum.”

Yer Sarsıntısı bölgesinden tahliye edilen ve Muğla’üstelik konuk edilen depremzede vatandaşlarımızın andıran turizm sezonu öncesi kıygınlık yaşamadan mütenavip ayrımsız konaklama bölgesine taşınması üzere çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Ayhan, Oda üyelerine bu süreçte verdikleri desteklerden yağlık teşekkür etti. “Resmi rakamlara göre 48 bin kişinin hayatını kaybettiği, BM raporuna bakarak 600 bine yakın hane ve işyerinin yıkıldığı, 2 milyon 700 bin kişiyi yerinden fail ve beis tutarının 100 milyar doları aşacağı öngörülen deprem afeti sürecini yaşıyoruz. Yaklaşık 1 aydır afetzede vatandaşlarımızı misafir fail otelci üyelerimizden devir operatörleri ile güvenceli kontratları olan, ön ödeme almış, ödemesi mamul rezervasyonları olan üyelerimiz var. Turizmci üyelerimiz zaten pandemi kısıtlamaları, yangınlar ve küsurat maliyetler zımnında oldukça edisyon benzeri süreçten geçiyor. Sıhhatli olsunlar seçme gerekseme olduğunda ellerini taşın altına koyuyorlar. Icap üyelerimizde temas mağduriyet oluşturmama lüzumlu evini kaybetmiş vatandaşlarımızı açıkta bırakmayacak tıpkısı formülün benzeri an önceki ilgilendiren bakanlıklar aracılığıyla devreye alınması gerekiyor. Tığ konuyla ilişik talebimizi Birliğimize ilettik “dedi.

Yaşanan hareket afeti sonrasında Muğla’nın da 1. Mertebe zelzele kuşağında düz alması yeniden gündeme geldi. Başbuğ Ayhan, neredeyse kurak sabık kış ayları sonrasında kuraklığın kapıda olduğuna bile ilgi çekti. Ayhan şöyle bitmeme etti; “Maatteessüf daim afet, müstevli, coşkunluk, faziletkâr şişkinlik üzere sorunlarla uğraşıyoruz. İlimizi etkileyen tehlikeli bir iklim krizi ve susuzluk tehdidi yaz aylarında başımızı ağrıtacak kadar duruyor. şubat ayı başında biraz ahit aut neredeyse kış mevsimi yaşamadık. Ayrıksı taraftan okkalı bir barhana ve gizliden gizliye yapılaşma sorununu gündemimize alacak fırsatı bile bulamıyoruz. Önümüzdeki günlerde Muğla Odaları ve Borsa yerine bu sorunları bilcümle alay malay gündemimize alma ve aksiyona geçme niyetindeyiz. Muğla’ya sahip çıkmaya ve tamlık üyelerimizin ihtiyaçlarına yanıt vermeye bitmeme edeceğiz” dedi. – MUĞLA

Share: