Martir kardeşinin mezarını 28 yıldır haftada ayrımsız gelerek temizliyor: Kardeşimle konuşacağım haddinden fazla şeyler vardı

Hakkari Özel Harekat Ekip Komutanlığı’nda askerliğini yaptığı tam çığ felaketi sonucu 12 cebe arkadaşıyla gelişigüzel şehit düşen Mete Kari’un Çayıryolu Köyünde bulunan mezarına 28 yıldır uyumlu yerine mevrut Abi Fehim Okuyucu, kardeşiyle buluşarak, dertleşiyor. Düzenli yerine gelişigüzel hafta sonu, özge günlerde üstelik vesile buldukça soluğu mezarlıkta kayran Okur, kardeşinin mezarına toz kondurmuyor.

TEMİZ KALMASI İÇİN YAPTIĞINI AÇIKLADI

Kardeşinin mezarının bulunduğu kısma bir de ziyaretçiler amacıyla bank koyan Kari, “Bank koymamdaki amacım köye gelen yaşlılar çukur ziyaretinde oturacak düz bulamıyorlar. Ego birlikte yaşlılarımızın konuşma sonrası dinlenip, dualarını okuması üzere bank koydum. Hem zat ölülerine okurlar hem da geçerken şehitimize yakarış ederler diye düşüncesiyle hakeza ayrımsız öz yaptım” dedi. Tıpkı zamanda mezarın bulunduğu yerdeki basit alanı parke taşı taşıyla döşeyen Okuyucu, banka benimsenmek isteyenlere kolayca sağlayarak, mezarın etrafının temiz kalması amacıyla böyle bir girişimde bulunduğunu kaydetti.

“SEÇKIN ZİYARETİMDE KARDEŞİMLE KONUŞUYORUM”

Kardeşiyle aralarında 1 yaş olduğunu ve ikiz kabilinden büyüdüklerini belirten Okur, her ziyaretinde kardeşiyle dertleştiklerini, konuşacak çokça şeyin olduğunu vurguladı. Kari, tınlamalı kendisine geldiği ve mezarın bakımlarını 28 yıldır yorulmadan, severek yaptığını belirterek “28 yıl oldu, 28 yıldır her hafta sonu geliyorum. Bayrağını değiştiriyorum, mezarını temizliyorum, hizmet yapıyorum. Oturuyorum, dertleşiyorum, kardeşimle konuşacağım haddinden fazla şeyler vardı. Tıpkı yaş var aramızda ama koşa gibi büyümüştük” dedi.

“MEZARIN YANINA BANK KOYDU”

Kardeşiyle yârenlik edebileceği, mezarlığa gelen ziyaretçilerin soluklanabileceği tıpkısı yer yapmayı etraflı zamandır aklından nâkil Okuyucu, sabık yıl kardeşinin mezarının yanına bank koyduğunu dile getirerek, “Kardeşimle muhabbet edebileceğim iyice bire bir düz yapmayı düşündüm, bire bir şeyler beğenmek istedim. parke taşı döşedim, bank yaptım oraya yegâne. Hafta sonları geliyorum sabah köye, oturuyorum burada kardeşimle sevgi edip, Bayburt’a dönüyorum. Bu bankı yapmamdaki aynı farklı erek ise köyümüzün yaşlıları Kur’an okumaya geliyorlar mezarlıkta oturacak saha bulamadıkları için ağırbaşlılık çekiyorlardı, onlar amacıyla dahi böyle bire bir madde yapmayı düşündüm” şeklinde konuştu.

“ŞEHİTLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Şehitlerin unutulmaması hatırlatmasında mevcut Okur, “Şehitlerimizi unutmayalım, gelip geçerken elden tıpkısı Fatiha okumakla yetinmeyelim, gelip tıpkısı mülakat edelim, mezarında bir natamam var mı diye bakalım. Yemeden Içmeden martir Mete Kari için meri değil bu dediklerim, hep şehitlerimizin mezarlarının bakımlarının yapılması lazım. Şehitlerimize, aziz hatıralarına sahip çıkalım. Elimizden ne geliyorsa onu yapmaya çalışalım” ifadelerini kullandı. Mezarı başında dua ederek ziyaretini bitiren Kari, ‘Şehitler Ölmez Yurt Bölünmez’ diye niteleyerek sözlerine son verdi.Share: