Mavi Gökçen: “Vatandaşın Gözünde Benzeri Intihap Güvenliği Olmayacak Düşüncesini Yaratmaya Çalışıyorlar”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Semavi Gökçen, “Hangi diyorlar işte YSK’de sıfır veriler elbette CHP’birlikte tamam? YSK bizle, hep siyasal partilerle veriler paylaşıyor. Biz bunları gözden geçiriyoruz, sağlamasını yapıyoruz ve ondan sonra hatalar olduğunda tespit yazar hepsini bildiriyoruz. Bunun doğrultusunda YSK üstelik bilgilerini güncelliyor. Bu veriler güncelleniyor ve henüz sonrasında seçime gidene kadar tınlamalı aralıklarla bunu yapıyoruz ve bire bir zamanda yaptırıyoruz. Demin bu çeşit ifade ve suçlamalarla hatta ne efsus kim İçişleri Bakanlığı ağzından vatandaşın gözünde aynı seçme güvenliği kaçınan düşüncesini yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

CHP Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Yeni Adli Sene Açılışı’ etkinliği bu akşam ezanı Doğan Taşdelen Gündeş Sanatlar Merkezinde yaptı. Etkinliğe CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Semavi Gökçen, CHP PM üyeleri Hakkı Süha Okay ve Umut Aksungur, CHP Ankara İl Başkanı Mualla Bilgelik Uslu ile Ankara Milletvekilleri Tekin Bingöl, Saika Kayaç, Uğur Ferman ve Mehabetli Haydar Hakverdi katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mavi Gökçen, vergi ve yöntemsizlik skandallarının değme dönem anbean arttığı, ‘konuşacağım ve seçme şeyi anlatacağım’ diyenlerin hapsedildiği, diğerlerine de dokunulmadığı üste Türkiye’yi kutuplaştıran konuların yeniden açılarak, esasen birilerinin birlikte iktidarını ve gücünü sağlamlaştırdığı bir dönemden geçildiğini söyledi.

GÖKÇEN: BENİM KİMSEM YOKSA CUMHURİYETİM VAR DİYEBİLDİĞİ BİR TÜRKİYE İÇİN UĞRAŞ EDİYORUZ

Gökçen, “Güçlendirilmiş milletvekili sistemde, hâkimiyet bağımsızlığının, erkler ayrılığının, anlatım özgürlüğünün olduğu, görgüsüz tıpkısı husus üzere geliyor amma hız kararlarının, AYM ve AİHM kararlarının uygulandığı ve aslında yurttaşlarımızın ülfet güvenliğini hissedebildiği ve ayrımsız şekilde benim tıpkı anayasam var, benim kimsem yoksa cumhuriyetim ve ahbaplık var diyebildiği tıpkısı Türkiye için hep beraber savaş ediyoruz” dedi.

“SANDIĞA GİDİYORSA, OYUNU KULLANIYORSA BU OYUNUN GÜVENCESİ EN ÖZELLIKLE CHP GELMEK ZORUNDADIR”

Mavi Gökçen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ihtimal çokça elan önemlisi, bu mücadelemizde yavaş yavaş başarıya vurmak üzereyken her bir yurttaşımızın verdiği baziçe güvencesi kalkişmak üzere bile yola çıkıyoruz. Seçimlerde burada adli yıl için toplandık ama avukat örgütlenmemiz, amma avukat denildiğinde diğerleri unutuluyor çoğu ant, ayrımsız zamanda hususiyet öğrencilerine, stajyer avukatlara ve özellikle dinç avukat arkadaşlarımıza ihtiyacımız var. Çünkü herhangi bir yurttaşımız CHP’ye rey versin evet de vermesin. Sandığa gidiyorsa, oyunu kullanıyorsa bu oyunun güvencesi yeryüzü ilkin CHP doğmak zorundadır. Bu yüzden hiçbir antlaşma olmadığı büyüklüğünde bol ayrımsız şekilde örgütlenerek, birleştirme ayrımsız şekilde fiilen, o sandığa giren baziçe sandıktan tıpkı şekilde çıkmasının ve devamında üstelik türel süreçlerin sağlıklı benzeri şekilde işlemesinin güvencesi yekpare da işte bu salonda bulunan siz meslektaşlarımızsınız.

“VATANDAŞIN GÖZÜNDE BİR SEÇİM GÜVENLİĞİ OLAMAZ DÜŞÜNCESİNİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bu yüzden hususiyet mücadelemizi verirken güçlendirilmiş saylav sisteme akıllıca giderken tıpkısı zamanda sandık örgütlenmesi üzerine de hep vatandaşlarımız bize bakıyorlar. Herkes şunu alçalma ediyor: Eski seçimlerde yaşadığımız bazı tatsız durumlar var. Amma bire bir zamanda bu lezzetsiz olaylara karşın bizim ferah örgütlendiğimizde ve hukuku uygulatmak amacıyla esasen hep mücadelemizi verdiğimizde pekâlâ benzeri başarıya ulaştığımızı üstelik görüyoruz. Nedeniyle seçme istifham işareti gerçekleştirmek amacıyla zaman kâh söylemler geliştiriyorlar. Hangi diyorlar işte YSK’dahi sıfır veriler lacerem CHP’dahi tamam? Defalarca açıkladık, şu şekilde oluyor; YSK bizle, bilcümle politik partilerle veriler paylaşıyor. Biz bunları gözden geçiriyoruz, sağlamasını yapıyoruz ve ondan sonraları hatalar olduğunda tespit edip hepsini bildiriyoruz. Bunun doğrultusunda YSK bile bilgilerini güncelliyor. Bu veriler güncelleniyor ve elan sonrasında seçime gidene kadar ahenkli aralıklarla bunu yapıyoruz ve bir zamanda yaptırıyoruz. Demincek bu zümre ifade ve suçlamalarla antrparantez ne efsus ki İçişleri Bakanlığı ağzından vatandaşın gözünde aynı intihap güvenliği kaçınan düşüncesini yaratmaya çalışıyorlar. İşte burada bulunan bütün arkadaşlarımız hepiniz ve hepimiz aynı zamanda, sandığa giren baziçe sandıktan aynı şekilde çıkmasının güvencesiyiz. Bunun henüz ferah sağlanabilmesi üzere hep alay malay mücadelemizi sürdüreceğiz.

“MANZARA KURABİLDİĞİMİZ VE İNSAN GİBİ YAŞAYABİLDİĞİMİZ BİR TÜRKİYE’Yİ HEP BU ARADA İNŞA EDELİM”

Ego buradan Ankara’nın ve Türkiye’nin herhangi bir durumunda olan tüvana arkadaşlarıma alelhusus çağrı fora etmek istiyorum. Ahbaplık öğrencisi, stajyer avukat arkadaşlarım hangi zorluklarda okuduğunuzu ve çalıştığınızı hepimiz biliyoruz. Hangi büyüklüğünde garantisiz olduğunuzu hepimiz biliyoruz, sonuç kademe farkındayız. Epey hem hayat pahalılığıyla savaşim ederken hem de bu ülkenin namevcut edilen türe sistemini yeniden var etmeye çalışıyorsunuz. amma velakin Türkiye’nin geleceği için de bilcümle beraber çalışmaya hazırlanıyorsunuz. İşte bu yüzden diyoruz ki bize katılın. Stajyer ve zihayat avukat arkadaşlarımız sizin enerjinize ve kararlılığınıza ihtiyacımız var. Bize katılın ve bu seçimlerden bilahare Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılını bütün bu arada mensur edelim. Gençlerin hayalet kurabildiği, kadınların yiğitlik ortamında yaşayabildiği ve hepimizin yoksullaştırılmaktan kurtulduğu ve adam kadar yaşayabileceğimiz bir Türkiye’yi hep beraber nesir edelim. Yani elhasıl fon kurabildiğimiz ve kayırıcı kabilinden yaşayabildiğimiz bir Türkiye’yi bütün bu arada inşa edelim.”

OKAY: CHP’NİN HUKUKUN DEVLETİNİN OLUŞMASINDAKİ KURUCU KİMLİĞİNİ UNUTMAMAMIZ LAZIM”

CHP PM Üyesi, avukat Hakkı Süha Okay dahi şunları söyledi:

“Şurası anlatım edeyim hakir sene toprak başkanlığı yaptım, ilk kez CHP memleket başkanlığı böyle ayrımsız izlence düzenledi. Onun için sayın komutan ve kızıl yönetimini de kutluyorum. Teşekkür ediyorum… Ulusal Kurtuluş Savaşından çıkan yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve 4 dönme sonraları 99. yılını kutlayacağımız CHP’nin ihtişam kuran parti kendisine hukuka verdiği önemi ve Türkiye’da ana anlamda hukukun üstünlüğünün ve hukukun devletinin oluşmasındaki müessis kimliğini unutmamamız geçişsiz. Ama hukukun kurumsallaşmasında haddinden fazla elan koskocaman olan 1959 yılındaki CHP’nin geçmiş hedefler beyannamesidir. CHP’nin önce hedefler beyannamesinde; kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, ahbaplık devleti, yargı bağımsızlığı, şiddet tarafsızlığı ve temel yargısı vardır. Bunlar henüz sonraki 61 Anayasası’nda da kanunuesasi kuralları haline gelmiştir.”

AKILLI: ÜLFET İKTİDARIN İKBALİ İÇİN KULLANILMIŞ, DEVLETİN OMURGASI ÇÖKERTİLMİŞTİR”

CHP Ankara İl Başkanı, avukat Mürtefi Bilgelik Akıllı üstelik Atatürk’ün “Türe gücü özgür olmayan ayrımsız milletin, izzet varlığı akseptans olunmaz” sözünü anımsatarak konuşmasına başladı. Beyinli şöyle konuştu:

“İktidarın sopası haline mevrut ahbaplık yöneticilerin diktatörleşmesine etmen evet. Zaman yaşadığımız birlikte budur. Yapılan anketlerde toplumun yarısından çoğunun yargıya güvenmediği anlatım edilmektedir. Kanaatimce bunun sunu şanlı nedeni yargı ve hâkim bağımsızlığının berenarı zedelenmiş olmasıdır. Hakim ve savcıların nazik çoğunluğunun liyakate göre değil sadakate bakarak belirlendiği yerde mahkeme kararı bağımsızlığından bahsedilemez. Hakim ve müddeiumumi atamamanın kriteri liyakat değil merbutiyet olduğunda arz mebzul kanunların da telafisi gibi kaçınan sonuçlar doğurduğuna bütün gelişigüzel tanık oluyoruz. Ne yazık ki akıbet 20 yılda hususiyet adaletin tesisi üzere değil, iktidarın ikbali amacıyla hamiş ve devletin omurgası çökertilmiştir. Hukuka makul ama iktidarın menfaatine makul sıfır soruşturmaları açan savcıların dosyalardan umum çektirildiği bir minvalde karar veren hakimlerin filiz edildiği yerde etki bağımsızlığından söz etmek olanaklı değildir.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDEKSİNDE EN ÜST SIRALARA TAŞIYACAĞIZ”

CHP iktidarında ülkedeki çarpıklığı düzeltmeye önce doğruluk sisteminden başlayacağız. Vatandaşımıza kendilerini türel namına güvende hissettikleri, öngörülebilirliğin olduğu mutlak bire bir ülke sunacağız. Matbuat özgürlüğü endeksinde en üst sıralara taşıyacak, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin en çokça ihlal edildiği ülkeler listesinden çıkacağız… Bütün birlikte Türkiye’dahi demokratik ve adaletli ayrımsız düzeni baştan aşağıya baştan yapı edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaşırken umudumuzu ve savaş azmimizi on paralık kaybetmeden iyice günlere ulaşacağımıza olan inancımızla hukuku kendine açacak değil, erek edinen kül hakikat hukukçuların adli yılını kutluyorum.”

Konuşmaların arkası sıra CHP’ye bakir katılan dinç avukatlara rozetleri takıldı.Share: