Meclis’teki ayrıcalık dosyası 1691’e ulaştı

TBMM Kanunuesasi ve Adalet Kompozit Komisyonu’na 27’nci dönemde 196 milletvekili üzerine 1691 ayrıcalık dosyası geldi. Bu dönemdeki özet sayısının Sedir tarihindeki yeryüzü yüksek rakam olduğu belirtildi.

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilgilendiren TBMM Kanunuesasi ve Türe Muhtelit Komisyonu’nda mevcut ayrıcalık dosyası 1691’e ulaştı. 196 mebus hakkındaki fezleke arasında genişlik çok HDP ve CHP milletvekillerine ilişkin dosya düz aldı. Dosyalardan 1231’i HDP, 272’si CHP, 18’i DOĞRU Fırka, 14’ü İYİ Öğür, 11’i MHP, 77’si Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 68’i ise Divan’te sahne edilen değişik partiler ve özgür milletvekillerine ilgilendiren oldu. Meclis tarihinde milletvekilleri üzerine yer çok ayrıcalık dosyası bu dönemde hazırlandı.

GENIŞLIK ÇOKÇA DOSYA SALİHE AYDENİZ’E AİT

DBP Insan Umumi Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz üzerine hazırlanan 77 dokunulmazlık dosyası ile zirvede meydan aldı. Antrparantez bu dönemde HDP’li Leyla Büzük ve Musa Farisoğuları’nın, haklarındaki egemenlik dolayısıyla milletvekillikleri düşürüldü. HDP Milletvekili Semra Sunturlu, Özgür milletvekilleri Düz Yazı Işık ve Tuma Çelik’in ise yasama dokunulmazlığı kaldırıldı. Mavera yandan 78 ayrıcalık dosyası üstelik türlü nedenlerde ilişkin savcılıklara reddetme edildi.

Share: