Mersin’deki orman yangınına engelleme ediliyor

Sazak’in Gülnar ilçesinde sâdır ve Silifke ilçesine sadık bire bir mahalleye büyüklüğünde yayılan yangın nedeniyle Sazak- Antalya karaca yolu ulaşıma kapatıldı.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda elan belirlenemeyen nedenle yangın imdi. İhbar üstüne bölgeye Sazak Orman Toprak Müdürlüğüne mecbur gelgel araçları ve saha ekipleri atıf edildi.

Kuvvetli rüzgarın canlı olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler bile söndürme çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla birlikte bölgeye tün fikir ve uçuş dizgeli helikopterler birlikte atıf edildi.

Çalışmalara düz ekiplerinin beraberinde AFAD, UMKE, açıkgöz ve vatandaşlar dahi bindi veriyor.

Söndürme çalışmaları alarga ve karadan devam fail cuşiş, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki gâh evler hazırlık gayeli boşaltıldı.

Coşkunluk dolayısıyla Sazak-Antalya D-400 esmer yolu ulaşıma kapatıldı.

Öte yandan, itfa çalışmalarına katılmaya revan benzeri arazöz Delikaya Mahallesi’nde şarampole devrildi. Kazada ateş almayan arazöz sürücüsü zat imkanıyla araçtan çıktı.

Sazak Valisi Mehabetli Hamza Güreşçi, yangın bölgesinde incelemede bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, sabahleyin saatlerinde çıkan yangına ekiplerin acul şekilde müdahaleye başladığını söyledi.

Rüzgarın de etkisiyle yangının kısmen yerleşme alanlarına doğru yayımlanma eğilimi gösterdiğini nâkil Güreşçi, şunları kaydetti:

“Öncelikle şunu rapor edeyim; çokça şükür eş, birey kaybımız bulunmayan. Tedbiren mahallelerimize mümasil 110 haneden 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Ateş oralara yaklaşmadan bu tedbiri aldığımız için onlarla ilgilendiren değme esenlik problemi ve aynı iş yaşamadık. Evlerde dahi hanelerde üstelik şu an bakımından bire bir maslahat namevcut. Sadece ormanlık düzlük içinde kullanılmayan bir binanın yandığını ihvan tayin ettiler. İçinde canlının bulunmadığı, dirim alanı olmayan kullanılmayan ayrımsız binaydı.”

Güreşçi, yangına engelleme eden ekiplerin sayısıyla ilgilendiren hikmet vererek, tedbiren evlerinden tahliye edilen vatandaşların toplantı yerlerinin sağlandığını aktardı.

Bu vatandaşların iaşelerinin karşılanacağı noktalara taşındıklarını de dile getiren Pehlivan, “Akşam saatlerinde eğer evlerine dönme noktasında risk devam ederse barınmalarıyla ilgiyi bile Gülnar merkezde pansiyonlarımız 460 hayat kapasiteli, onlar bile hazır arkaç getirildi. Onunla ilişik da tedbirleri almış durumdayız.” diye niteleyerek konuştu.

“Tesislerde her ağırbaşlılık söz konusu değil”

Güreşçi, rüzgarın hızının biraz kesildiğini, mücadelenin kırıcı şekilde bitmeme ettiğini fakat ateş için daha “kontrol altına aldık” ifadesini kullanamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Açıktan, karadan hep ekiplerimiz müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah güdük süre içerisinde söndürmeyi başarırız. Çalışmalar bu noktada devam ediyor. Şu an itibarıyla mahallelerimizde, hanelerimizde, buradaki tesislerde herhangi bir sıklet söz konusu değil. İlk etapta oralara yönelik tedbirler alınmıştı, alınmaya birlikte devam ediyor. çıktı şu anda kuzeydoğu istikametinde tıpkı yayılım bahis konusu. Ona de mukteza müdahaleler yapılıyor.”

YANLIŞSIZ Tümen Sazak Saylav Zeynep Gül Yılmaz, Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız ve Gülnar Belediye Reisi Alpaslan Ünüvar dahi ateş bölgesinde incelemede bulundu.Share: