Mersin’deki orman yangınına müdahale ediliyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde çıkan ve Silifke ilçesine sınırlanmış ayrımsız mahalleye kadar yayılan yangına alarga ve karadan engelleme bitmeme ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda elan belirlenemeyen nedenle ateş daha çok. İhbar üzerine bölgeye Sazak Orman Havza Müdürlüğüne sınırlanmış çekicilik araçları ve yer ekipleri sevk edildi.

Kuvvetli rüzgarın aktif olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler birlikte söndürme çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye geceleyin düşünce ve uçuş sistemli helikopterler üstelik gönderme edildi.

Çalışmalara meydan ekiplerinin birlikte AFAD, UMKE, kurnaz ve vatandaşlar dahi destek veriyor.

Söndürme çalışmaları alarga ve karadan bitmeme eden yangın, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki bazı evler tedarik gayeli boşaltıldı.

Yangın zımnında Mersin Ağacı-Antalya D-400 kişmiri yolu ulaşıma kapatıldı. Esmer yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri üstelik trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ eliyle Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi düzenlilik amacıyla kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle havadan müdahaleye bitmeme ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde mevcut Ilbay Yüce Hamza Pehlivan, Mersin Ağacı-Antalya karaca yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını sönüm çalışmalarının bitmeme ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabahleyin saatlerinde başlayan yangının rüzgarın da etkisiyle gücük sürede yayıldığını anlatım fail Pehlivan, yangının evvel etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde etken olduğunu belirtti.

Yangına dolaşma içerisinde engelleme kâin ekiplerle ilişik vukuf veren Güreşçi, “Albeni karardıktan sonraları de 3 akşam uçabilen helikopterle dahi mücadeleye bitmeme ettik. Şu anda birlikte mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri çetin tıpkısı şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler birlikte karışma olmak amacıyla uğraş devam ediyor. Şu anda onlar fiilen tün saatleri olmasına karşın personelimizle bu arada arazideler. Personel sayımız da dönüş içerisinde artarak devam etti. Şu anda da 850 personelimiz bizzat bu arazözlerde, arazide ve hisse senedi makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, TOMA’lardan bindi alıyoruz. 20 civarında TOMA ile da destek olunuyor.” diye konuştu.

Rüzgarın yönünün şimal-cenup istikametine döndüğünü dile getiren Güreşçi, şöyle bitmeme etti:

“Yamaçlardan aşağılara akla yatkın yayılmaya başlayınca biz Büyükeceli’bile 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Antrparantez yine Silifke Hırmanlı’bile 20 konut ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta dinlence köyünü boşaltma etmemiz gerekti. El üstünde gene ayrımsız tatil tesisini tahliye etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin bile 20 konutluk bir Acarlı mezrası var orda da 50 vatandaşımızı boşaltma ettik. Toplamda de 790 vatandaşımızı tahliye ettik. Hane yerine üstelik 185 bölük, 118 dahi gine tatil köyündeki hane olmak amacıyla 303 konutu boşaltmış durumdayız. Tabii vatandaşlarımızın seçkin mağdurluk yaşamaması üzere onları pansiyonlarımızda konuk ediyoruz. İaşeleri Kızılay aracılığıyla sağlanıyor. AFAD mücahede gruplarımız var. Hep emek gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren faal tıpkı şekilde hizmet veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye bindi sağlıyorlar. Tabiatıyla kim proses içerisinde 7 birlikte yaralımız oldu. Onlar yangınla savaş ederken bu garip şeyler, dumandan duygulanım şeklinde olabiliyor. Onların dahi esenlik durumları gayet dolgunca, dirimsel tehlikeleri bulunmayan. Onlara bile geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bilcümle Mersin Ağacı’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize eski olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Can kaybının olmamasının muştulu olduğunu tamlayan Güreşçi, beis tayin çalışmalarının gücük sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda bir basamak zararı bulunmayan”

Güreşçi, hararet dolayısıyla değme risk olmaması üzere Sazak-Antalya yolunun dahi arızi namına trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın taharri altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını aktaran Güreşçi, “Mücadele bitmeme ediyor, sabaha büyüklüğünde birlikte devam edecek. İnşallah, bütün çabamız arz kısa sürede kontrol altına ahzetmek. Şu anda aynı bölük zararı yok. Hemen ormanlık kayran içerisinde kullanılmayan bire bir yapı hezel konusuydu. Şu anda haddinden fazla şükür bire bir derece zararımız yok.” dedi.

Vali Pehlivan, yangında baltalama ihtimaliyle ilgili ayrımsız istifham konusunda şunları kaydetti:

“Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diye niteleyerek elan diyemiyoruz amma üzerinde ait arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o yönlü tıpkısı tayin söz konusu değil amma çok yönlü değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: