Mersin’deki orman yangınlarına müdahale sürüyor

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Karadere mevkiinde evvel sabahleyin saatlerinde başlayan elan sonra Silifke ilçesine tutkun Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde engelleme sürüyor.

Sazak’in Gülnar ve Silifke ilçesinde sâdır orman yangınına müdahale ikinci gününde dahi sürüyor. Geçmiş akşam saatlerinde cuşuhuruş nedeniyle Mersin Ağacı- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 birey tahliye edilmişti. Yangına, geceleyin fikir ve pervaz sistemli 3 helikopter ve karadan ekiplerle engelleme etmişti.

Bugün sabahleyin saatlerinde Mersin Ağacı Valiliği orman yangını dolayısıyla eğreti kendisine trafiğe kapatılan Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın enerjik olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler üstelik itfa çalışmalarına destek veriyor. Çalışmalara vadi ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar da bindi veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi asayiş üzere kesildi.

Şu anda birlikte 850 personel arazözler, hisse senedi makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, 20 civarında TOMA birlikte yangına destek veriyor.

Büyükeceli’da 450 vatandaş boşaltma edildi. Antrparantez yeniden Silifke Hırmanlı’de 20 göz ve 50 vatandaş, Yeşilovacık’ta dinlence köyünü tahliye edildi Misil üzerinde gine tıpkı tatil tesisi tahliye edildi. Dedeler Mahallesi’nin birlikte 20 konutluk benzeri Acarlı mezrasında 50 vatandaş tahliye edildi. Toplamda üstelik 790 yurttaş tahliye edildi. Hane kendisine de 185 göz, 118 üstelik esasen tatil köyündeki basamak gelmek üzere 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: