Meteoroloji zerrin kodla uyarmıştı! İstanbul’da baran başladı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü, münasebet günü aralarında İstanbul dahil 17 ilde yağmur uyarısı yaptı. Pazartesi günü itibarıyla İstanbul’birlikte sabahleyin saatlerinde geçit çevresindeki bazen ilçelerde yağmur başladı. Sarıyer, Beykoz ve Şişli ilçelerinde hareketli olduğu tanıdık yağmur nedeniyle trafiğe çıkan vatandaşlar zorlukla nöbet alabildi.

17 İLE SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Zerrin kodlu ihtar yapılan iller arasında Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce vadi alıyordu. Bursa’bile ve daha bir nice bölgede dahi sabahleyin saatlerinden itibaren yağmur etkisini göstermeye başladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği de içtimai medya hesabından uyartı mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye göre; ferda geçmiş saatlerden itibaren İstanbul’birlikte boğanak ve asuman curcunalı sağanak yağışların; espaslı ve yerel yerine kuvvetli olması bekleniyor. Ansız yeğin ve su baskınına karşı tetik ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Genel Müdürlük, çekicilik sıcaklığında koskocaman tıpkısı değişiklik olmayacağını dahi açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Soluk, havada “gizil ateş durumu”na işaret ediyor. Oranlama edilen meteorolojik olay sıra dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler üzerine tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: