Meteorolojiden eleştiri boğanak yağmur uyarısı! Tamam gücüyle geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan serencam değerlendirmelere göre: Ülkemizin şimal, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve meydan vadi çokça bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve doğu akarsu, Şark Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Dert, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin domestik oluşmak üzere aralıklı boğanak ve kayran düzlük asuman ses boğanak yağışlı, ayrıksı yerlerin bir iki bulutlanmış ve örtüsüz geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerli koyulmak üzere akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yağış alan yerlerde az buçuk azalacağı, ayrıksı yerlerde önemli aynı mübayenet olmayacağı, alelumum sezon normallerinin altında seyredeceği tutum ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Şark kesimlerde garp ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Şark Anadolu’nun doğusunda cenuplu yönlerden sağlam (40-60 km/saat) yerine eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde yerel olarak akva olması beklendiğinden yaşanabilecek suratsız şartlara karşı (vehleten hâkim, su baskını, yıldırım, yağmur anında kuvvetli rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Şark Anadolu’nun doğusunda garp ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) adına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerli atılmak amacıyla boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

EGE

Parçalı, bucak kesimlerinin beş altı bulutlu ve yıldızlı geçeceği hesap ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Şarki Akdeniz’in domestik kalkmak üzere aralıklı boğanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, maşrık kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin domestik gelmek için fasılalı boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin domestik tutmak üzere espaslı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

ORTA ve ŞARKI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, toprak genelinin evcil oluşmak üzere espaslı bora ve gök patırtılı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde saha meydan akva olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölgenin yıldız ve garp kesimleri, Dert, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerel tutmak üzere espaslı sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel olmak üzere bora ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

Share: