Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente baskın ve taşkın uyarısı geldi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü marifetiyle yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak, ülkemizin şimal, bağırsak ve şarki kesimlerinin parçalı ve yer saha haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu su, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun şimal ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil görünmek üzere fasılalı bora ve düz düzlük asuman patırtılı sağanak yağışlı, farklı yerlerin beş altı bulutlanmış ve meydanda geçeceği durum ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 il için soluk ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce soluk ihtar verildi.

BAŞAT VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile derece derece Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde domestik yerine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek ters şartlara cebin (anide dominant, taşkın, saika, yağış simultane sağlam rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgilendiren yoğun durumlarda kullanılıyor. Bu renkte hesap pusulası edilen meteorolojik fenomen sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok müdebbir olunması, aktüel meteorolojik şerait ve tahminlerin strateji edilmesi gerekiyor. Soluk, havada “potansiyel tehlike durumu”na işaret ediyor. Tutum edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: