Mevlüde Taze kundaklanan evinin önündeki cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlandı

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından kundaklanan evlerinde sâdır yangında ailesinin 5 ferdini yitiren Mevlüde Güre amacıyla Solingen’de cenaze töreni düzenlendi.

29 sene önceki ırkçılar tarafından kundaklanan evinin uğrunda kılınan cenaze namazına Mevlüde Dinç’in ailesi, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Şimal Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst, Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Solingen Belediye Reisi Tim Kurzbach, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren ile çokça sayıda Türk ve Alman katıldı.

KRV Başbakanı Wüst, Mevlüde Dinç’in Almanya üzere benzer ve özel tıpkısı adam olduğunu söyledi.

Zinde’in torunlarını ve ayrıksı yakınlarını kaybetmesine rağmen görüntü dahi edilemeyecek şekilde dayanabilen davrandığını ve seçme ahit uzlaşmacı ve barışsever bir âdem olduğunu vurgulayan Wüst, “Makro tıpkı kalbi olan Mevlüde Dinç’i ve yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağız. Onun namına düzenlediğimiz armağan töreniyle kendisini anmaya devam edeceğiz.” dedi.

Çağatay Tığ ise Mevlüde Taze’in yaşadığı acıya rağmen Almanya’daki Türk toplumu ve Alman komşularına sevgiyi, beraberliği aşılamaya müteharrik ve sonsuz dile getiren, acısını yüreğine gömen, ilişik tohumu eken, sabrın çokça değişik örneğini gösteren çok evire çevire aynı âdem olduğunu söyledi.

Zihayat’in yaşadığı acıların kendisine cennetin kapılarını açmasını dileyen Tığ, “Cenazesine herkes katıldı, bu ona olan sevginin tezahürüdür.” diye konuştu.

Tüvana’in yaşadığı ülkeden doğduğu topraklara yolculuğa çıktığını tabir eden Tığ, “Mevlüde esas rastgele iki talih arasındaki bağın bile zevalsiz temsilcisi olacak. Kendisi adına verilecek ödüller onun varlığını ve ortaya koyduğu sabrı gösterecek. Cumhurbaşkanı’mızın ve milletimizin duygularını paylaşmak üzere buraya geldik. Rabbim 29 yıl esbak gibi acıları bir daha yaşatmasın. Umalım ki birlik tiksinme, ecnebi düşmanlığı, ötekileştirme kardeş kardeş namevcut olsun. Ekilmiş olan sadakat tohumları yeşermeye başladı.” ifadelerini kullandı.

Törenin peşi sıra Mevlüde Gailesiz’in naaşı memleketi Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Mercimek köyünde defnedilmek amacıyla uçakla Türkiye’ye gönderildi.

Solingen faciası

Almanya’nın Yıldız Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde, 29 Mayıs 1993’te Canlı ailesinin Untere Werner Caddesi’ndeki evleri kundaklanmış, saldırıda Gürsün İnce (28), Hatice Zihayat (19), Gülüstan Öztürk (12), Görüntü Zinde (9) ve Saime Zihayat (5) hayatını kaybetmişti.

Yakalanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz, dam cezalarını çektikten sonra erkin bırakıldı.

Failler, yaşamlarını Almanya’da sürdürüyor.

Share: